Adana için birlik zamanı - HÜSEYİN GÜL

15 Aralık 2017 Cuma 10:25

Bir zamanların Yeşilçam filmlerine esin kaynağı olan Adana, uzun yıllardan bu yana kan kaybediyor. İşbaşındaki AK Parti iktidarı, kötü gidişe son vermek için kamu yatırımları yapıyor. Ancak, sorun iktidarın Adana’ya aktardığı kaynaklardan çok, yine Adana’nın kendinden kaynaklanıyor. Adana, kendine özgü avantajlarıyla diğer illerimizi kıskandıracak özelliklere sahip olmakla birlikte, bir türlü bu avantajını kendi lehine çeviremedi.

Ülkemizde İstanbul’dan sonra sanayileşme kültüründe bir zamanlar ikinci sırada bulunan Adana, tarım ve tarıma dayalı sanayide de artık adından söz ettirememektedir. Dünyanın en verimli tarım arazisine sahip olan Adana’da üretici üretimden kaçmakta. Yıllarca Adana’dan para kazanan birçok isim kentimizden kaçıyor.

Yani, Adana bir taraftan göç alırken, daha kötüsü vasıflı göç veriyor. Adana’nın kan kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biri bu.

Ama…

Vasıflı ve beyin göçü vermemizin  neden-sonuç ilişkilerini iyi irdelememiz gerekiyor.

Başta yerel yönetimler olmak üzere kentimizin tüm dinamikleri sorunu iyi teşhis etmelerine karşın, çözüm konusunda istenilen istenilen birlikteliği bir türlü sağlayamamıştır.

İşte, Adana’nın kronik sorunu budur.

Yıllardır, yerel yönetimler, meslek ve sivil toplum kuruluşları, her yelpazaden siyasiler, Ankara’da bir Adana lobisi oluşturmak için girişimlerde bulundular. Kuşkusuz, her girişim iyi niyetle sergilendi. Ama fakat bir türlü mutlu sonuca ulaşamadık.

Artık, geçmişte yaşanılan tecrübeleri, Adana ve Adanalı için somut olarak hayata geçirmeliyiz. Kaybedecek zamanımız yok.  Adana bu birlikteliği bir Gaziantep, bir Kayseri, bir Konya gibi gerçekleştirmelidir. Çünkü, bugün Adana içinde bulunduğu durumu gerçekten haketmiyor. Kişisel kahramanlıklar yerine çizgi roman kahramanı Voltran gibi aslanlar gücünü biraraya getirmelidir. Bunu gerçekleştirdiğimizde Adana eski parlak günlerine yeniden kavuşacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI