Adana sokaklarında - HÜSEYİN GÜL

18 Mart 2017 Cumartesi 01:19

Adana sokaklarında yürüyorum. Denizli, Mithatpaşa, Fatih... Ilık bir rüzgar yüzüme çarpıyor. Karabasanlar dolaşıyor içimde. Yıkılmış değerlerin üzerine yıkılan umutlarıma bakıyorum. Hayatın uzağındayım. Politikanın tuzağında bütün renklerim siyah.

***

Sokaklarda birkaç tanıdığa rastlasam da, kalabalıklar içinde binlerce yalnız insandan biriyim. Nereden geldiğimi biliyorum da, nereye gittiğimi bilmiyorum. Balık olmak istiyorum denizde, bir oltaya takılıp insanların boğazından geçmek. Boğazından haram geçen insanların artık mutlu olduğunu biliyorum. Haram helal sayılıyor artık.

***

İnsanlara bakıyorum, başıboş umutsuz. Hepimizin yüzünde aynı korku, aynı çaresizlik. Gülmek zorumuza gidiyor. Ölecek kadar sağlam, yaşayacak kadar yaralıyız. Kalabalıklar içinde birbirimize dokunuyoruz da, bizleri bu hallere koyanlara dokunamıyoruz. Futbol takımları için ölüyoruz, televizyon dizilerindeki ucuz kahramanlara kurban oluyoruz. Birlikte açabileceğimiz bir kapıyı üzerimize kilitlediğimizin farkında değiliz.

***

Bir simitçinin yaşamını sorguluyorum, ondan habersiz. Tek göz odalı bir evde yaşarken, kim bilir kaç gün aynı çamaşırları giydiğini düşünüyorum. "Yenilginin zaferi" diyorum, elinde kalan akşam simitlerine. Onunla birlikte öksürüyorum geleceğe. Bir mucize bekliyorum. Paranın hükmünü yok edecek, insanlığı ve vicdanı ayaklandıracak bir mucize. Cümlesine Allah korkusunu hissettirecek, yetimin öksüzün hakkını yemelerine engel olacak bir mucize. Ve insanların ayrıştırılmadığı, adaletin herkese eşit uygulandığı bir ülke düzeni.

***

Her akşam bir ceset gibi uzanıyorum yatağa. Hayatla aramdaki ilişkiyi onarmak için, her sabah kendimi yeniden sokaklara vuruyorum. Sokaklar benim gibi kaybolan insanlarla dolu. Zengin haksızlıklara yoksul öfkelerle dolaşan.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI