Adana trafiği neşter bekliyor - HÜSEYİN GÜL

5 Ekim 2016 Çarşamba 10:57

Adana’da trafik sorunu gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Araç sürücülerini ve yayaları çileden çıkaran trafik sorununa acilen el atılması gerekiyor. Gerçi, bu konuda Adana Valisi Mahmut Demirtaş, bir süre önce ziyaret ettiği Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı açıklamada, kentin en önemli sorunu olarak trafik sorununu göstermiş ve bu konuyu öncelikle çözeceklerinin müjdesini vermişti. 

Karayolları tarafından Müze Kavşağı’ndan Dörtyol’a kadar uzanan altgeçidin yarattığı sıkıntı da nihayet çözüme kavuşuyor. Altgeçidin üstünün kapatılması sorunu kısmen de olsa çözüme kavuşturacak gibi görünüyor. 

Adana trafiğinde en önemli ve belki de bu saydıklarımızdan daha da önemli bir başka sorun ve karmaşa daha var. 

O da, özel toplu taşıma araçlarının yarattığı sıkıntı. Dolmuşlar ve özel halk otobüsleri, kentin cadde ve bulvarlarını, trafiğe kapalı, özel pist gibi kullanıyorlar. Yollar sanki bu araçlara ait!.. 

Yol ortasında gelişigüzel durup, yolcu indirip bindirmeler, diğer araçlar ile yayaların can ve mal güvenliğini adeta tehlikeye atıyorlar. İlgili meslek odaları ile Büyükşehir Belediyesi’ne bu konuda büyük iş düşüyor, ama aldıran kim? 

Büyükşehir Belediye yetkilileri, özel halk otobüsleri ve dolmuşçuların yarattığı bu karmaşayı, kendi belediye otobüs kaptanlarına bir sorsa, sıkıntının ne denli büyük olduğunu rahatlıkla anlarlar. 

Büyükşehir ve ilgili meslek odalarından pek bir umudumuz olmadığı için, Sayın Valimizden de bu konuya bir el atmasını bekliyoruz. Zira, toplu taşıma hizmetleri ve sunumu, bir kentin doğrudan gelişmişliğiyle ilgilidir. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI