Adana’nın villaları - HÜSEYİN GÜL

2 Mayıs 2017 Salı 18:05

Adana’da, Seyhan Gölü’ne nazır lüks villalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Türk lirası da değil, bilmem kaç bin dolardan satılıyor. Orada oturanlardan bazılarını tanırım. İyi para kazandıkları için bu haklara sahip oldular. Peki, vergi listeleri yayınlandığında, o beylerden, bayanlardan niye bir haber alamadık? Listelerde neden isimlerini göremedik? Vergi ödemenin gecekondusunda oturdukları için mi? Yoksa bir yolunu buldukları için mi?

***

"Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır." Bize öyle öğretildi. Her sene aynı liste. Belli başlı birkaç ünlü fabrikatör...  Peki onca villa sahibi hangi pencereden el sallıyor? Vergiden muaf mı tuttular kendilerini? Yoksa yıl boyunca o konaklarda vergilerinin çapaklarını mı temizlediler? Öyle ya, orada oturacak kadar kazançları olanların, listelerde isimlerinin bulunması da gerekli değil mi? Merak ettiğim. Onları sorgulamak kimselerin aklına gelmedi mi?

***

Başkaları kendinden olanın her türlü haksızlığına alkış tutuyor olabilir ama ben haksızlığın filmini izlerken bile kendimi tutamıyorum. Helalinden kazanılmamış paraya saygım yok. Kendilerini ayrıcalıklı sayanlara da, vergi kaçıranlara da. Onların safahat vergilerini bile bizler ödüyoruz belki de. Kim bilir! Burası garip bir ülkedir. İşçinin vergisini ödemesi için "ter kokusu" bile yeter. Bu gurur da bize yeter.

***

Bütün bunlardan olsa gerek, ihtiyar dünyaya genç bakamıyorum artık. Kusuruma bakmayın. Para için ölenler dünyasında göz gözü görmüyor çünkü. Simsiyah bir geleceğin ufkunda. Çocukluğumun mahalle kahramanı Sadri Alışık'tı. Çünkü insan olmanın özel yanları vardı. Onurlu şeyler için mücadele edenlere kahraman dedik biz. Ya da insanlık için karşılıksız can verenlere.

***

Tuhaf bir zaman diliminin içinden geçiyoruz, Dünyaya sadece kötülük yapmak için gelmiş insanları görüyorum. Hepsi de bahsettiğim villalarda yaşıyorlar. Birkaç istisna hariç, her akşam sofrada çocuklarının boğazından haram lokma geçirmeye gocunmuyorlar. Onlar sistemin kahramanları. Sahip olmayı arzuladığı her şeye sahip olanlar, insanları satın alma hakkına bile sahip olduklarını zannediyor ya, kendilerini satanlar bol olduğu için...

***

Hayatın anahtar sözcüğü para. İnsanlıkta kilitli kalınmasının sebebi bu olsa gerek. Karşılıklı kötülük her kapıyı açıyor olabilir ama karşılıksız iyilik de cennetin kapısını açıyor. Bazen düşünüyorum da, cennet ve cehennemde kim ne iş yapar? Hayat fantastik bir yolculuk değil. Sadece parayı kaybettiğinde sesleri çıkanlar ülkesinde, insanlığını kaybedenleri hazmeden bir toplum anlayışı varken, gün geçtikçe yayılan kir de, mantar gibi türeyen villalarda sebepsiz değil.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI