Adana’ya Temmuzda kar yağabilir - HÜSEYİN GÜL

20 Temmuz 2017 Perşembe 01:13

Şaşırmayın. Çünkü dünya değişti ve daha da değişecek. Çünkü insan denen en vahşi canlı, dünyanın dengesini bozdu. Bunun örneğini İstanbul’da gördük. Mevsimini şaşırmadı aslında yağmur. Son anonslarından birini verdi. Kendini hatırlatırken, "Temmuzda kar olarak da yağabilirim" dedi. İhtimaldir ki hepimize seslendi. "Dünyanın dengesiyle oynamayın"

***

Amerika şu sıralar iklimle oynuyor. Azalan ormanlar çoğalan silahlar. Yeraltında toprağı kobay gibi kullanan bombalar. Bilim adamları uyarıyor ama nafile. Telgraf çekiyor gökyüzü, hakkını istiyor. Ve bütün dünyaya sesleniyor. "Ayarlarımla oynamayın" diyor. Tsunamileri tetikte bekletirken.

***

Gökyüzü yıllardır avaz avaz bağırıyor ama kulaklarımız paslı duymuyoruz. Ticari kuralların dışında hiçbir şeye de uymuyoruz ne acıdır ki. Yağmurun karışacağı toprak kalmadı artık.O yüzden gökyüzü hesaplaşmaya çağırıyor hepimizi. Su yüzüne çıkarıyor gerçekleri.

***

Savurganlığın had safhasındayız. Ormanları yakıyoruz, yeni inşaat alanları açılsın diye, İlkbahar ve sonbahar boşuna açığa alınmadı. İklim değişiklerini hafife almanın bedelini pahalıya ödeyeceğimizi unutuyoruz. Gökyüzü hatırlatıyor. "Dikişlerim patladı" diyor. "Gün gelecek sandal yapacak ağaç bulamayacaksınız."

***

Önceki gün infilak etti gökyüzü. Öfkesiyle Marmara'yı kuşattı. Toprağı inşaatların maden yatakları gibi görülen şehir içler acısı haldeydi. Trafik felç oldu. Bodrum katları ölüm havuzlarına döndü. İnsanlar botlarla kurtarıldı. Yarım bırakılmış inşaatlar yolların çekmesine neden oldu. Bir yağmur depremi, konakladığı yeri ele geçiren misafir gibi, batık kente döndürdü İstanbul'u. Aynı durumun Adana’nın başına gelmeyeceğine dair bir garanti yok. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI