Adana’yı elbirliğiyle köy yaptılar! - HÜSEYİN GÜL

2 Kasım 2016 Çarşamba 00:17

Geçenlerde, dolmuşla kent merkezine ilerlerken, kaptan ile yanındaki yolcunun konuşmaları dikkatimi çekti. Dolmuş, M1 Alışveriş Merkezi’nde Yeşiloba TOKİ konutlarına doğru ilerlerken, araç sürücüsü bir yandan yolların bozukluğundan yakınırken öte yandan da tarım arazilerine dikilen çok katlı binalara işaret ediyordu. Ön koltukta oturan yolcu da, şoförün anlattıklarına kendi deneyimlerinden yola çıkarak hak verirken, ortak nokta Adana’nın yönetilememesi, planlanamaması idi.

Öyle ya!..

İşin doğrusunu söylemek gerekirse, Adana öteden beri, hep plansızlıktan çekti ne çektiyse. Allah’ın bir lütufu olan bu güzelim verimli tarım arazileri yok sanayileşme, yok kentsel dönüşüm adı altında imara açıldı, bugün de açılmaya devam ediyor. 

Oysa…

Şu anda, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında oturan Sayın Hüseyin Sözlü, Ziraat Mühendisi. Tarım arazilerinin yani toprağın kadrini kıymetini ondan iyi bilen olamaz, diye düşünüyorum.

Elbette, sanayi tesisleri kurulsun, hem de alabildiğince çok, elbette Adana çağdaş, modern bir kent kimliğine kavuşsun, kim istemez ki.

Ama bunu, bir daha geri kazanımı mümkün olmayan bir şekilde tarım topraklarımızı hoyratça heba ederek yapmamalıyız.

Yazıyı, yine dolmuş sürücüsü ile yanındaki yolcunun, başta yerel yöneticiler olmak üzere kent dinamikleri için söyledikleri, “Adana için hep köy dediler, bana bunu elbirliğiyle yaptılar” sözüyle bağlayalım. Fazla yoruma gerek yok, sanırım.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI