Allah kalbimizle yargılar - HÜSEYİN GÜL

17 Şubat 2017 Cuma 09:58

Tuhaf memleket Adana. Hava güneşlidir ama sert rüzgar iliğine kadar soğuğu hissettirir bazı günler. Son iki gündür olduğu gibi. Üşümek başka bir şeydir. İnsanın insanlığını bile alır. Üşümenin ne olduğunu en iyi çocukluğunda, aklında ayaz geceler kalanlar bilir. Bir rüzgarın ıslığından melodi çıkmaz. Çıkarsa iliklerine kadar üşüyen insanların sessiz çığlıkları çıkar. Açlığın gürültüsü bile bastıramaz o sesi.

***

Sokak lambalarında şiddeti ölçülen yağmur damlaları, evin içinde çöl sıcaklığını giyinenler için harika bir görüntüdür de, sokakta olanlar ya da evlerinde üşüyenler için öyle değildir. Onlar için soğuk, yorganın adıdır. Ayaz bir uğultudur hayat. Uykularını bölen.

***

Savaş mağduru insanlar için kampanyalar düzenleniyor. Türk Kızılay'ı "Görmezden Gelmeyin" sloganıyla, yardımsever insanlarla mağdur insanlar arasında köprü kurdu. 100 binden fazla Suriyeli bebek yaşam savaşında. Bu bir yardım çağrısı. Her şeyden önemlisi insanlık çağrısı. Ölüme yakın yaşayan bu insanlara uzak durmak bir insanlık utancıdır desem, bu utançtan payına düşeni kim alır? Bizlerin utancı, onların bu muhteşem savaştan canlı çıkmış olmalarından duyduğu gururun karşılığıdır. Hissedebiliyorsak eğer. Elimizden gelen bu mudur yani?

***

Evlerinde televizyon dizilerinde esas duruşa geçenlerin, soğuktan üşüyen insanlar için harekete geçmesini beklemek saflık olur. Onlar ölünce "seçkinler mezarlığına" gömülecek ya! Sorumsuzluktan da hesap soran bulunur elbet. Kurduğumuz kızgın cümleler sokaktaki insanları ısıtamaz. Bizimkisi; buz tutan pencerelerin ardından bakmanın yetmediğini anlatabilmek. Baharı bekleyen kumruları işaret etmek. Yüreğinde vicdan taşıyanlara..

***

Şimdi olasılıklara bakalım. Bu konuyla ilgili olduğu gibi hayatta da iki olasılığımız var. Ya rahatsız oluruz ya olmayız. Rahatsız olursak yine iki olasılık var. Ya hastayız ya değiliz.  Hastaysak yine iki olasılıkla karşı karşıyayız demektir. Ya yaşarız ya ölürüz. Eğer ölürsek yine iki olasılık bizi bekliyor. Ya cennet ya cehennem.

***

Terörü yüreklerinde barındıranlar için de iki olasılık var. Ya doğuştan kahpe! Ya doğuştan kalleş. Böyle insanların sonunu da iki olasılık belirliyor. Ya canlı bomba! Ya cansız leş!  Alyuvarları azaldıysa iyiliklerin, para konusunda doyumsuz olanların insani sözcükleri duyulmuyorsa, yine iki olasılık mevcut. Ya para parayı çekiyor. Ya da bu dünyada kötüler kazanıyor!

***

Hayatta yaptıklarımız için "keşke" diyorsak. Yine iki olasılık. Ya pişmanız. Ya kendimize düşman! Öyle ya, biz izin vermesek kim yapabilirdi. Yaptıklarımızı. İzlediğim bir filmden aklımda kalan cümle.

"İnsanlar seni davranışlarınla yargılar. Allah kalbinle!" Kalbini iyiliklere açtığın zaman. Tek olasılık var. Hayat senin için korkulacak bir şey değil..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI