Amma velakin - HÜSEYİN GÜL

6 Mart 2017 Pazartesi 09:05

Can sıkıntısından olsa gerek, belki ilginç bir şeyler karşıma çıkar da, yeni bir şeyler öğrenmiş olurum düşüncesiyle araştırma şirketlerinin internet sitelerine bakındım. Önemsiz gibi görünen ancak içlerinde derin soru işaretleri barındıran bilgilerle karşılaştım. Bir araştırmaya göre kadınlar lüks cipleri işlerine yaradığı için erkekler ise özgüven eksikliğinden satın alıyormuş. Benim merak ettiğim de, özgüveni eksik olan erkekler, o cipi satın alacak parayı nasıl kazanıyor? Bundan 20 yıl önce yapılan bir araştırmaya göre, dünyada aşırı soğukların önüne geçebilmek için kişi başına 10 bin fidan dikilmesi gerekiyormuş. Şimdi ocağına incir ağacı dikilen dünyada bu rakam, herhalde kişi başına 100 bini bulmuştur.Yozlaşmanın sebep ve sonuç araştırması... Yapmaları gerekenlerden vazgeçenler, yapılmaması gerekenleri yaptılar. Sonuç ortada

***

Tüm zamanları kapsayan bir araştırmaya göre, müşterilerinin özel hayatını en çok merak edenler berberler. Berberlerin bunu niye yaptıkları da araştırılmış. Kadın kuaförleri müşterilerinin özel hayatını, mahalleye dedikodu malzemesi üretmek için yapıyor. Erkek berberler de diğer müşterilerine. Bir araştırma daha. Anılarını anlatan yaşlı insan sayısında büyük azalma yaşanıyor. Çünkü can kulağıyla dinleyen kalmadı. Buna karşılık yaşlı ya da genç bütün insanlar dedikodu yapmaya ve insanların yalan da olsa özel hayatlarıyla ilgili haberlere yorum yapmaya bayılıyor.

***

Toplumsal bir araştırma. Türkiye'de uyuşturucu piyasası büyüdükçe, ölümlerin de yaşı küçülüyor. Böyle araştırmaların hükümsüz olması daha trajik bir araştırma. Araştırma yapmaya bile gerek yok. Televizyonlardaki müzik yarışmaları, yıllardır gençlerin umutlarını şırınga ediyor. Jüri kazanıyor, yarışmaya katılanların kanı çekiliyor. Alanın da, verenin de razı olduğu gerçeğine boynumuz kıldan ince. Son araştırma. Çocuklar büyüklerden daha karamsar. Ama çözüm aramakta daha pratik. Erken kararan hava evdeki küçük kızı mutsuz ediyordu. Yine öyle gecelerden birinde anne tam perdeleri çekiyordu ki, küçük kız seslendi. "Anne geceyi dışarı koyar mısın?"

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI