Aşk ve para - HÜSEYİN GÜL

1 Ağustos 2017 Salı 09:00

Bilincim yerleştiğinden beri hep inanmışımdır. Her şeyin çaresi sevmekten geçer. Aşkla sevmekten. Sevdiğimiz her şeye aşık olabiliriz. Örneğin üstü kremalı çileğe, yaşadığımız şehire, oturduğumuz eve ya da masum bir gülüşe. Sevmelere aşık olmaktan bahsediyorum. Her şeyi sevmeyi deneyin. O zaman hayatın daha yaşanılır ve anlamlı olduğunu göreceksiniz.

***

Şimdi durum dururken ‘bu da nerden çıktı’ dediğinizi duyar gibiyim. İzah edeyim. Yüreğimizde şiirlerimiz vardı eskiden. Sevda şantiyelerimiz. Aşk dediğimiz sadece yürek çarpıntısı değildi, iliklerine kadar sevmek. Kendimiz gibi zannederdik herkesi. Yanılırdık. Pahalı arabası olan züppeler gelirdi, onlara tav olurdu kızlar. Bizler yandığımızla kalırdık.

***

Masallara denk düşerdi hayallerimiz. Gençlik işte, her söze inanırdık. Düşlerimiz yan yatardı. Ayrılık tempo tutardı, elimizden tutardı üstelik. Kendimizi kazanmak uğruna kapışırdık hayatla. Ölü aşklar borsasında tavan yapardı günlük aşklar. Bizler yere yapışırdık.

***

Yüreğimizde sahipsiz mezarlıklar. Bizler ölmemek için ayrılırdık. Onlar daha sükseli bir hayat yaşamak için. Bugün bakıyorum da aşk denen ilişkilere. Yine paralı züppeler kazanıyor, yürekler değil. Kızlar yine paraya tav, sükseye ve zengin düşlere. Bugün de aynı hesaplar kesiliyor, geçmişin benzeri. İnanca ve duygulara bile saygısı kalmayanlar düzeninde, gecelik ilişkilerin bizdeki adı aynı. "Haybeden aşk." Kazanan para.

DİZEL TEHLİKESİ

Dünya Sağlık Örgütü dizel marka otomobillerin çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğini açıkladı. Geçenlerde birkaç ülkede yasaklandı hatta.  İnsan böyle araştırmalara şaşırıyor. Öyle ya, teknoloji bu kadar gelişmişken, dizel marka otomobillerin zararı şimdi mi fark edildi? Altından bir şey çıkarsa şaşırmam.

AKILLI

Haberini okudum. Amerika'da büyük bir ticari firma kendi personeli arasında "en parlak ve ekonomik proje yarışması" düzenlenmiş. Yarışmanın birincisine de 10 bin dolar ikramiye koymuş. Yarışmayı genç bir çalışan kazandı. Gelecek yıl yarışmanın ikramiyesinin bin dolara indirilmesini önerdiği için..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI