Asla ağlamayan evsizler - HÜSEYİN GÜL

29 Mart 2017 Çarşamba 08:28

Nihayet havalar ısınıyor. Kış ayazında, sokağımızın sessiz sakinleri olan kedi ve köpeklerin çektiği sefaleti yazmıştım defalarca. Bir arkadaşım sohbet sırasında, “Yahu bu kadar hayvandan bahsediyorsun ama aynı rezilliği çeken insanlar da var. Neden onların çaresizliğini yazmıyorsun?" diye sormuştu. Buna istinaden, Tepebağ Mahallesi’nin harabelerinde, evsiz insanlarla sabahlamıştım geçen ay. Titreyen bir gecenin içinde, Adana'da kaç gündür yağan yağmur dinmişti. Onlarda bırakın öfkeleri, bütün amaçları bile örselenmişti.

***

Her şeyi ayarlamıştım. Hepsine sıcak çay geldi gecenin bir saatinde. Sonra köfte ekmek. "Rakı yok mu?" dedi biri. "Yok" dedim, "Sağlıklı yaşamak için pratik yapın biraz" Zulasındaki birasını yudumlayan biri gösteri yaptı bana. "Ben formumun zirvesindeyim merak etme" Sorumsuzlukla, hayatın gerçeklerinden kaçmak arasında kardeş kardeş oturdular. "Buraya gelmek nerden aklına geldi" diye sordu biri. "İnsanlara kötü örnek oluyorsunuz ya, iyi taraflarınızı göstermek istedim" dedim.

***

Gulyabani olduğunu varsayan da vardı. Melek olduğunu haykıran da. Güncel olaylardan haberi yoktu hiç birinin. Magazini biliyorlardı. Safiye Soyman'la kocasına çok kızmışlar. "O kadını köle yapıyorsan, parasını da ödeyeceksin" diye haykırdı biri. "Sosyal yardımınız var mı?" diye sordum. Katıla katıla güldüle. Sadece mahalle berberinde bedava tıraş oluyorlar. Taş oyuklarda, terk edilmiş evlerde uyuyorlar. Onların da kendilerine göre yasaları var. İstemek yasal ama çalmak asla, cezası ağır. Ağlamak yok. Para saklamak yok. Gündüz vakti sokağa tükürmek, duvar dibine işemek hiç yok.

***

"Ne zaman yıkanıyorsunuz?" diye sordum. Aşı vakti gelince okuldan kaçan çocuklar gibi, hemen meseleden koptular. Düşündüm de, onlara uzaktan bakıp geçen sadece hayat değil. Hayatın diğer yolcuları da. Yaranın istediği şeydir pansuman. Onlar kendi kanattıkları yarayı kendileri dağlıyorlar. Ama gördüm ki, asla ağlamıyorlar. İyi ki havalar ısındı. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI