Atatürk heykeline çirkin saldırı - HÜSEYİN GÜL

3 Ağustos 2017 Perşembe 03:13

Bir toplumda ortak değerler aşınmaya başladığında işler iyiye gitmiyor, demektir. Zira ortak değerlerimiz, bizi biz yapan, acıda, tasada, sevinçte, mutlulukta bir araya getiren, kenetleyen olmazsa olmazlarımızdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk de, ortak değerlerimizin başında gelen isimdir.

Ne yazık ki...

Atatürk’e zaman zaman kirli suçlamaların yapıldığına tanık oluyoruz. Hatta, Şanlıurfa Siverek’te olduğu gibi heykellerine saldırıları da üzülerek görüyoruz. Atatürk’ü elbette sevmeyenler olabilir. Kendi adıma bu durumu anlayamamakla birlikte kabul edebilirim. Atatürk eleştirilebilir de... Buna da eyvallah...

Ama eline kazma, kürek, vb. aletler alıp, heykeline saldırmak. Bunu hangi akıl, hangi vicdan, hangi mantık kabul edebilir. Atatürk heykellerine ilk saldırı, 1966 yılında İzmir’de yapılmış. Aradan geçen bunca yıl içerisinde aynı saldırılar yapılageldi. Saldırıları yapanlar hemen “meczup” diye nitelendirildi.  Nedense bu meczuplar, hiçbir zaman başka ortak değerlerimize saldırmadı, bırakın saldırmayı akıllarının ucundan bile geçirmediler.

Atatürk, bugün bile dünyanın kabul ettiği en büyük askeri deha ve devlet adamıdır. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere kutsal bir emanet olarak miras bırakırken, hep çağdaş muasır medeniyetler çizgisini hedef gösterdi. Yani Türkiye Cumhuriyeti’ni “bitmemiş bir süreç” olarak görüp, onu bizlerin daha da yükselteceğine inanmıştır.

Atatürk heykeline yapılan bu saldırıyı kabul etmek asla mümkün değildir. Atatürk düşmanlığı bu topluma birşey kazandırmaz aksine çok şey kaybettirir. Atatürk heykeline çirkin saldırıyı gerçekleştiren şahıs, unutmamalıdır ki, Atatürk olmasaydı, üzerinde yaşadığımız bu cennet vatan, bizim vatanımız olmayacaktı...

Kısacası...

Atatürk, bir tabu değil... Ama Atatürk her önüne gelenin saldırı yapacağı bir hedef tahtası da değildir. Kimse bu noktayı unutmamalıdır. Bu yüzden, ilgili kurum ve kuruluşlar, meczup denilen bu saldırganlara en yüksek sesle tepki vermelidir. Ama daha da önemlisi, Atatürk’ü yasalarla korumaktan çok, toplum olarak sahip çıkmamızdan geçtiğine inanıyorum. Meczuplara en güzel cevabı böyle vermiş oluruz.
Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI