Baki amca - HÜSEYİN GÜL

3 Mayıs 2017 Çarşamba 17:38

Müzik ruhumuza ve duygularımıza hitap eder. Her bir enstrümanın da ayrı bir ahengi vardır. Kemanlar gecelerin hüznünü çalar, gitarlar deniz kıyılarını. Bir müziğin tınısı çok şeyin sebebidir. Baki Tamer kanun çalarken, bir tren geçerdi şehrin ortasından. Trenlerin içinde insanlar pencereden sarkardı sevdalara. Şarkılar aşkı söylerdi, ayrılığı. Baki amca kanun çalarken, insanlar kendinden geçerdi.

***

Baki amca kanun çalarken, eski zamanlar fotoğrafların içinden çıkardı. Gazinolar, 45'lik plaklar, sanatın en asil yılları. Ciddi adamdı da, kanun çalarken gülerdi. Şarkıları da güzel okurdu, sanatçısına eşlik ederken. Gözleri uzun yollara bakar gibi bakardı. Cüzdanlardaki vesikalık fotoğraflar gibi. Baki amca kanun çalarken, insanların içindeki çocuklar bile dışarı çıkardı.

***

Dizlerinin üzerinde dururdu kanunu. Çıkardığı sesin dokusu, tek kişilik bir orkestranın ağız birliğiydi sanki. İstanbul'dan çalsa, Adana’da duyulurdu. Ne hayatın dertlerini bırakırdı insanlarda, ne nefretin izini. Özel hayatında da, başını kabuğuna çekmiş bir kaplumbağa gibi yaşardı.

***

Birkaç tanesiyle beraber en kıymetli büyüğümdü. 2004 yılında son yolculuğuna uğurladık. Baki Tamer. Dünya çapında bir adamdı. İşini en iyi biçimde yapmanın getirdiği stres, geçim mücadelesinin yarattığı kalp ağrıları onu aldı götürdü.

***

Böyle ölümler, detaylı düşünen hassas adamların kaderidir. Baki amca kanunu sevmeyi çağrıştırırdı. Hayatın kanunu ölümü. Kim kazandı zannediyorsunuz? Baki amcanın kanunu kulaklarımızda çınlarken. Baki amca öyle bir kanun çalardı ki, dinlerken cennetin sesini duyardınız sanki.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI