Bakış açısı - HÜSEYİN GÜL

4 Nisan 2017 Salı 13:45

Toplumun bütün kuralları dini değerler üzerine kurulu. Vicdan mekanizmasını çalıştıran da aynı şey. İster Müslüman, ister Hıristiyan veya başka bir dinin mensubu olsun, öncelikli amaç aynı. İyi bir insan olmak. İşte bu nedenle dünyanın geleceğinde ruhani duygular öne çıkıyor. Bir inanç devrimi. İnkarın yerini itiraf alıyor. Hayatın öznesi sevgi. O yüzden plastik hayatlara paydos. Vicdansızlık stop. Allah'a inanmak, ahlaksız para kazanmayı, hak yemeyi ve komşusu aç yatarken tok yatmayı reddediyor. O yüzden ruhani devrimde, temel olan mülk değil, vicdan!

***

Bütün dünyada, cenneti hayal eden insan sayısında patlama yaşanıyor. Sahte cenneti değil, gerçek cenneti. İnsanlığın anlamı büyük. Irkçılık lanetleniyor. Özne; bütün dünya insanını kardeş bellemek. Cehennem ateşini yelleyenler, yüreğinde çocuk kapanı kuranlar, tek kişilik hayatın mühendisi olan doyumsuzlar. Yarattıkları maddi dünyanın içinde sefa sürsünler.

***

İnsan zihninin perdesi daha güzel bir dünyaya aralanıyor. Tekil değil çoğul düşüncelere. Bir kader ortaklığına. Gerektiğinde başkalarına bağışlanan bir hayat. Suçu kalbinde bile işlememek. Kendisi gibi düşünmeyenlere bileylenenler, yıkandıkça kirlenenler, bu hayatın dışında. Onlar yalan dünyanın hesabını yapsın.

***

İnsanlığın makas değiştirme yıllarına girdik. Yeni bir kalp ritmine. Vicdan hükümdarlığına. Hayatın harcırahı, başkaları için bir şeyler yapmak. Kendinden olan hırsızı arsızı koruyanlar, tek taraflı bir adaletin pençesinde kuruyanlar, bu dünya gerçeğinin dışında kalıyor. Onlar karanlık dünyalarını, parayla aydınlatsınlar. Yeter artık bu kadar nefret, bu kadar kir. Güzellikler, el yordamıyla bulunmaz. Gönül gözüyle bakmak gerekir.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI