Başımız sağolsun Adana - HÜSEYİN GÜL

5 Nisan 2017 Çarşamba 14:01

Bugün, menfur bir cinayet sonucu evladını kaybeden sevgili dostum Metin Parlakkan’a sabırlar dileyerek yazıma başlıyorum. Ne yazık ki, gencecik bir fidanının daha gidişi son olmayacak. Eskiden bütün çocukların arkadaşıydı Adana... Umudun gurbetiydi, ölümün değil. Özgürlük tutkusu verirdi insana, bir baştan bir başa gezme isteği. İnsanlarında başkalık vardı. Şimdi her yerde, sonu cinayete varabilecek öfke ve nefret hakim.

***

Bu şehirde kendini onarırdı hayat, kimsenin bir şey yapmasına gerek yoktu. Bahçeli evler, pencerelerin önünde fesleğenler. Saygılar sonsuz. İnsanlar ağaçlara gözü gibi bakardı, arsalarda biriken sulan çocukların oyunlarına akardı. Ayrıca açılıma falan da gerek yoktu, Çünkü Türk ve Kürt diye bir ayrımı yoktu bizlerin.

***

Adana’nın insanı, iyiliği, güzelliği severdi. Aşk şarkıları yazılırdı, ağaçların altındaki sevdalılar için. İnsanlık paranın üzerindeydi. Unutarak iyileştirirdik yaraları. İflah olmaz inatların ve yağmacılığın sonunda, güzelim Adana’yı mahvettiler. Sadece topraklarını değil, ruhunu da sattılar. Bayramların bile tadı tuzu kalmadı. Bakmayın, havaların düzeldiğine. Sadece yağmur almıyor canları, bu şehirdeki kurban törenleri bitmedi daha.

***

Her şeye rağmen, Adana’nın içi kan ağlıyordur emin olun. Ama elinden bir şey gelmiyor. Bu Adana, emanet ettiğimiz çocuklarımızı bile koruyamayacak kadar kötürüm. Bir o kadar sağır. Katlettiğimiz değerler bizlere seslenirken, bizler duyduk mi ki, Adana bizi duysun. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI