Ben, yani Heredot Hüseyin - HÜSEYİN GÜL

14 Nisan 2017 Cuma 16:20

Referandum mevzusunu tek taraflı biçimde değerlendiren Heredot Cevdet karakterine özendim sanırım. Madem halkın nabzı oralarda tutuluyor, bende Yeşilyurt Mahallesi’nde rastgele bir kahvehaneye girdim. İçeride bir dolu insan. "Selamünaleyküm" dedim, bir koro karşılık verdi sanki. "Aleykümselam." Kimileri yüz yüzeydi, kimileri çapraz bakıyordu birbirine, kendime çay söyledim.

***

Hal hatır faslından sonra, okey veya iskambil oynamayan bir grubun arasında girip, "halkın da bir bildiği vardır" diyerek, bir sohbete davet ettim onları. "Kim şampiyon olacak" dedi biri. "Ahh" çektim, "Futbolu sevdiğiniz kadar, geleceğinizi düşünseydiniz keşke." Soruyu soran alındı. Emekli bir işçi, "Cennet düşlerimiz vardı bitti. Şimdi ölmek için gün sayıyoruz. Bunu mu duymak istiyorsunuz?" dedi. Ben alınmadım.

***

Hepsinin de yüzlerindeki çizgilerin arasına, çile birikmişti. Gazeteci olduğumu öğrenince, "Bunları yazacak mısın?" diye sordu emekli bir öğretmen. "Elbette" dedim, "O yüzden geldim." "Bu ülke bu hale geldiyse, yayın yönetmenleri yüzünden geldi" dedi. "Bugün sistemden şikayet edenler, dün bu sistemi besleyenlerdir." Aynen onayladım.

***

En uzak köşede oturan yaşlı biri, önce ceketini ilikledi, sonra düşüncelerini. "İnsanlar arasındaki görüş ayrılıkları önemli değil. Önemli olan görüşleri tartışacak kadar medeni olabilmek" dedi. Sonra liderlere döndü. "Liderler arasındaki birlik, ülkede berekettir." Heyecanlandığını hissettim. "İkisi de birbirine arkasını dönüyor, bari sırt sırta versinler." Bir başkası ayağa kalktı. "Gündemi değiştireceklerine, sefaleti değiştirsinler, haksızlığı, ayrımcılığı."

***

Yalnızlığına yaslanmıştı diğerlerinden genç biri, dikkatimi çekti. "Sen niye bir şey söylemiyorsun?" diye sordum. "Ben susma hakkımı kullanıyorum" diye karşılık verdi. Onun bu haline, masamdaki adam parantez açtı. "Kaç zamandır işsiz, o yüzden isyankar." Düşündüm de, hepsinin hikayesi kendilerine ait. Ama onların yüreklerindeki yara izleri, tümüyle politikacılara ait..

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI