Bir damla süt - HÜSEYİN GÜL

24 Nisan 2017 Pazartesi 17:45

Uzmanlar uyarıyor ama hala takan yok. Kaçınılmaz gerçek. Bir gün uzun havalar başlayacak, çok uzun havalar. Bütün kötülükleri doğuracak zaman. Ağaç yok, su yok, toprak aç. Dudaklar çatlak. Hayata geleceğin penceresinden bakmayanlar, çocuklarının gözlerinde açlığı görecekler. Beyaz güvercinlerin insan eliyle yolunmuş kanatlarını görecekler. "Kuşları da vurdular mı?" "Vurdular." "Şimdi birbirlerini vuruyorlar, bir dilim ekmek için"  Topraklarımızın sadece yüzde 10'u tarım alanı. Kaval sesleriyle üreyen koyunlarımız parmakla sayılıyor artık. Böyle bir ülkede zemin her şeye müsait.

***

Mersin'de kaçak et operasyonunda 1044 ton ithal et ele geçirilmişti geçen yıl.  Tahmin edilen kaçak 5 bin tondu.  Paraguay'dan gelen etler piyasaya sürülmüştü bile. Üstelik bu etler piyasada değerli sayılan etler. Yani lüks restoranlarda, tatil köylerinde ve kebapçılarda itibar gören etler. "Gayrimeşru etlerimiz buzdolabındadır" "Şerefsiz kazancımız kasamızdadır!" Paranın namusu yok ki etin olsun!

***

Yoksul insanlar bu meselenin neresinde derseniz? Aç insan yediği kıymanın kalitesini mi sorgulayacak? Bugün çocuklarına yedirdiklerinin, yarın çocuklarından neler alacağını mı? Onlar için de ithal etlerin yerine ambalajlanan bin tona yakın tavuk kıyması, kırpıntı tavuk ucuz marketlerde yerini aldı. Namussuzluğun bağırsakları dökülürken, çocukların salam sosis tutkusunu kokmuş piyasa artıklarıyla süsleyen patronlara kimin gücü yetmiş ki? Bu ülkede her keseye göre ihanet mevcut.

***

Hiçbir şey sebepsiz yaşanmıyor. Geleceğin sonuçlarını da şimdiki zamanın sebepleri oluşturacak.  Bir sütçünün ineğiyle, yağmurun toprakla, bir gencin umutla aşkını öldürenler. Para kazanmanın ahlakla bağlantısını kesenler, günü gelince tanıştıklarına memnun olacaklar. Tabiatın ihtilalıyla! O gün utanmadan haykıracaklar. "Hangi cehennemde kaldı bu yağmur? Bir damla süt bulmak bu kadar mı zor?"

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI