Biz büyüdük, kirlendi dünya - HÜSEYİN GÜL

13 Nisan 2017 Perşembe 17:29

Eskiden sokaklarda uzun eşek oynadığımız arkadaşları Facebook yardımıyla buldum birer birer. Şimdi adam asmaca oynuyorlar, telle boğmaca. Kana kana su içerlerdi çeşmeden, şimdi cana susuyorlar. İncir ağaçlarının adını darağacı koymuşlar. Lakapları, cellat, cani, bavulcu, Polat...

***

Eskiden, yağ satarım bal satarım oynarlardı. Şimdi mahallenin kızlarını satıyorlar. Uyuşturucu satıyorlar, hap, getirisi para olan her ticarette varlar. Ellerinde, ölüler ya da öldürülecekler fihristi. Sevilmiyorlar, ülkenin hayırsız evlatları sayılıyorlar üstelik.

***

Gördüm ki, sadece çocukluğumda ki arkadaşlarla sınırlı kalmamış. Eskiden kitap okuyan çocuklar, şimdi şehirlerin canına okuyorlar. Komşuların kapılarında bile gözleri var. Saklambaç oynarlardı, şimdi Rus ruleti oynuyorlar. Hepsi doyum derdinde. Ölüm terkisine alıyor onları, dehşete koşturuyor dört nala. Merhametin dili kesik, yolunu kesiyorlar küçük, büyük herkesin. Ellerini ensesine dayıyorlar korkunun, başını önüne düşürüyorlar cesaretin.

***

Alınan mesafenin geri dönüşü varsa, o da çocukların büyüdükten sonra bu ülkeden alacaklarıdır. Çünkü giderek masumiyetini yitiriyor çocukluk. Görünenden daha kirli sokaklar. Görünmeyenden daha tehlikeli.

***

Çocukların büyüyecek olmaktan başka kusurları yoktur. Bütün kusur, onları büyütürken, çamura bulaştıran düzendir. Büyüklerin ellerine sağlık. Harika çocuk büyütmüşler. O yüzdendir ki, yürüdükleri yola benziyor çocuklar. Kendilerine benziyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI