Bizi mahalleler terbiye etti - HÜSEYİN GÜL

20 Haziran 2017 Salı 17:18

Bir arkadaşım var. 5 yıldır yaşandığı apartmanda, yan dairede oturanı tanımadığını söyledi. Şaşırmadım. Belki size de sorsam yan komşunuzun kim olduğunu, bilemeyeceksiniz. Ramazan ayında da, bayramda da öğrenmeyeceksiniz. Çünkü artık komşuluk namına bir şey kalmadı. Adana’nın eski mahallelerinde derdini herkese açardı pencereler.

***

Tencerelerde Allah ne verdiyse o pişerdi de, komşuya da düşerdi. Sipariş yemek ne demek. Azınlık ve çoğunluk diye bir şey de yoktu. Herkes kardeş, herkes vatandaş. Kendi çocuğunu okula gönderirken, mahallenin bütün çocuklarını koklardı anneler.Sadece iftarda değil, sahurda bile bölüşülürdü sofralar.

***

Ne zaman ki teknoloji arsız bir misafir gibi evlere girdi, herkes dışarı çıktı. İçindekileri de dışarı çıkardı insanlar. Nefret, şiddet, vahşet! Bardağı taşırdıklarını bile fark etmediler üstelik. Yaralı değilse atlar vurulmazdı ama çocukları bile vurdular. Sokaklarda, okullarda!

***

Cep telefonlarının kullanımından sonra beyin tümörü patlaması yaşandı. Sağlığımız da gitti, özel hayatımız da. Üstelik yeni bir alfabe icat edildi, içi sövgü ve hakaret dolu. Kadınlar için kanlı bıçaklı harfler. Asalet ve zarafet emekli oldu. Televizyonlar öyle bir uyuşturdu ki toplumu, reklam aralarında bile aynaya bakacak zamanı kalmadı insanların. Bataklıklar kendilerine ait olanı içine çekerken.

***

Ruhu olmayan teknoloji zengin bir anlayışa sahip çıktı. Zengin olmak kolaylaştı da, yürek zenginliği tarihe karıştı. Çocukların her türlü hastalığı insanları sınamak içindir. Lösemili çocuklar için namuslu ve yürekli insanların verdiği mücadeleyi, kolay yoldan zengin olanların hangisi verdi? Çocukları yaşatmak isteyenler parmak kaldırın desek, parmakla sayarız.

***

Bir daha asla televizyonlarda Sadri Alışık filmlerinin dizisi çekilmeyecek. Bir daha asla dürüstlük ve haysiyet paradan daha değerli olamayacak. Teknolojinin yan sanayi olarak iç çekimlerin figüranları olmaktan kurtulamayacağız. "Bizi mahalleler terbiye etti" diye kitaplar yazdık, şimdi okunmuyor. Ne yapalım. Bizler teknolojinin gözünde dürülmüş bir defteriz artık.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI