Bizim mahalle - HÜSEYİN GÜL

7 Mart 2017 Salı 10:10

Hep kentsel dönüşümden konuşuyoruz ya hani... Müstakil evlerin yıkılıp yerine apartmanlar dikilmesinde şehir olarak geri kaldığımızdan hayıflanıyoruz. Bizden neler götüreceğini hesaba katmadan. Oysa çıkıp gezmek gerek. Hala keşfedilmemiş mahallelerimiz vardır bizim. Saçları sarmaşıktır kızların. Delikanlıları aşıktır. Dama oynar yaşlı amcalar, yazın damda uyurlar. Ceketleri tütün kokar babaların, anaların canı çıkar çalışmaktan. Güneşe çamaşır asar gelinler. Akşam saatlerinde gözleri hep bir noktaya bakar. Yaşamak umuttur oralarda, yaşamak sevinçtir. Yaşamak bir hiçtir, hayaller olmasa.

***

Hala keşfedilmemiş mahalleler var Adana’da. Yangınlarına geç kalınan. Sevda yüklü kervanlar o sokaklardan geçer de, itfaiye arabası geçemez. Fırtınalar sürükler odaları. Her cuma yetim yemekleri çıkar evlerden. Aşkların bile yası tutulur, ölümler gibi. Çocukların süt kokar duaları. Tıpkı kendilerine benzeyen sıska köpekleri vardır, birlikte koşarlar güneşe karşı. Yelkenli yaparlar, yağmurun göl yaptığı sokak aralarında. Küçük kızlar ip atlar, koynuna girerler düşlerinin. Çeyiz sandıkları naftalin kokar.

***

Hala keşfedilmemiş mahalleler var Adana’da. Mağlup yanlarını gizleyen insanların hayata direndiği. Televizyonlardaki dizilerde anneleri uyutulan, çocukları yarışmalara kurban edilen. Limonatanın en hasının yapıldığı mahalleler. Komşu komşuya yemek taşır, "Kokusu gelmiştir kardeş" der. Herkes herkesi sever, ne dil ayırırlar, ne din. Yemen Türküsü'nde ağlar analar. Kırık vazolarda büyütürler çiçeklerini. Yakışıklı fotoğrafları vardır gençlerin, şarkıları bilirler de düşmanlık bilmezler. Erkekçe kavga ederler, etseler bile. Hayat zenginleri kucaklarken. Hırsızlarla barışık yaşayan düzen onları görmezlikten gelir. Hala keşfedilmemiş mahallelerimiz vardır bizim. Ayıptır söylemesi. Kahveleri Yemen'den gelir..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI