Bu bayramda da o adamı göremedik - HÜSEYİN GÜL

5 Eylül 2017 Salı 01:34

Eminim son 4 günde en çok kurulan cümlelerden biri de "Nerede o eski bayramlar" olmuştur. Dost sohbetlerinde, akraba ziyaretlerinde ve sosyal medyada karşımıza çıkıp durdu. Bende bu vesile ile çocukluğumun bayramlarına hasretle selam ederim. Karşılığı gelir, ellerinden öpüp başıma koyarım..

***

‘Hep öyle diyorsunuz da, eski bayramlarda ne vardı ki?’ diye bir yorum okudum sosyal medyada. Eski bayramlarda adamlar vardı. Bayramdan birkaç gün önce bir adam gelirdi mahalleye. Boş arsalarda top oynayan yoksul çocukları bir kamyonete bindirir, bütçesinin yettiği bir mağazaya götürürdü. Hepsini baştan ayağa giydirir ve aldığı yere geri getirirdi. Erdemli bir insan olmanın ceketini iliklerdi adam. Yoksul mahallelere bayram, bayramdan önce gelirdi.

***

Bir adam gelirdi mahalleye. İyiliği gösteri aşkına değil, Allah aşkına yapardı.  Kırık misket bakışlı çocukların dertlerini satın alırdı karşılıksız. Çocuklar bir masal diyarına giderdi sanki birkaç günlüğüne de olsa. İkindilerde domates ve ekmeği bölüşmek gibi. Sevinçler bayramdan önce gelirdi. Terlikli çocukların çoraplarındaki delikler, adamın peşinden giderdi.

***

Bir adam gelirdi mahalleye. Mahallenin ortasında su birikintisi, çocuklar çamur içinde. Çocuklar süt kokuyor, ter içinde. Her çocuğa eşit dağıtılırdı bayramlıklar.Parayı helalinden kazanmış bir adam. Elinde bir demet gökkuşağı.

***

Bir adam gelirdi mahalleye. İnsanlığın soyundan, bu ülkenin havasından suyundan. O adamlar hala var. Yoksul mahallelerde sessiz sedasız dolaşan bayram melekleri. Sahaflardaki eski aşk kitapları gibi. Ama görünmüyorlar eskisi kadar. Gerçek bayramlar o yılları yaşayan insanların yarım kalmış öyküsüdür. O yüzden ne zaman bayram gelse, kaybolan sevinçlerini de hatırlarım, böyle adamları da..

***

Bayramda telefonuma gelen görüntülü mesajlardan en ilginci, bir gorilin iyiliğin karşısında gösterdiği tepkiydi. Hastalığı nedeniyle aşırı kilo kaybı fark edilen goril, insanlığın hizmetindeki insanlar tarafından tedaviye alınıyor. Tedavi bittiğinde bir kafes içinde ormana getirilip bırakılıyor. Goril bir anda kaçıp kurtulmak yerine, kafesin yanında duran insanlara geri dönüyor. Önce kadın bakıcıya, sonra kendisini tedavi eden kadın doktora bir çocuğun annesine sarılması gibi sımsıkı sarılıyor. İyilik yapmayı unutan ve insanlığı ayaklar altına alan insanlar için ibret görüntüleri..


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI