Bu gurur insana ait - HÜSEYİN GÜL

15 Ocak 2017 Pazar 18:58

Hatırlarsınız, “Fabrika kızı” diye bir şarkısı vardı. Hüzünlü bestelerin altında hep onun imzasını görürdük. “Eylül’de gel” dediği zaman yitip giden sevdaların nasıl bir acı hatıra bırakabileceğini anlattı bize. Sanatçı Alpay’dan bahsediyorum. Uzun bir aradan sonra hayvan haklarını savunmak için hazırlanan bir televizyon programında konuk olarak gösterdi kendini.

***

Konuşması sırasında, “Bu dünya yalnız insanlar için yaratılmadı” dedi. İşte bu sözler bana kılavuzluk etti. Alpay haklıydı.  Bu alem sadece insanlar yaşasın diye yaratılmadı elbet... Bütün canlılar için... Ama gözü doymayan tek canlıdır insan. Çocukların yarınlarını çaldık. Kuşları bile ürküttük ya! Bu gurur da insana ait.

***

İnsanoğlu yaradılış ilkelerine ihanet eder. Bütün canlılara karşı! Oysa kuşlar asaletini belgeler. Uçarken de, öterken de. İneklerin yağı sütü vardır da çok değerlidir ya, "Kuş beyinli" diye birbirini küçümseyen insanların alay konusudur kuşlar. Cesaretin simgesi oldukları halde!  O yüzden kuşlarla aramızdaki yakınlaşma zordur artık. Çünkü onlara kalıbımızın resmimizi verdik. Ve el değiştirdi alay etmenin sırası.

***

Bazen, kuşlar dolanır etrafımızda. Yakınımıza gelirler. Bir anlam çıkartırız, bizden ürkmeyen duruşlarından. Ya kuştur cesur olan. Ya bizleriz, kuşları bu denli etkileyen sıcak ve sempatik kişi! Bazen başımıza pislerler. Olta atarlar umutlarımıza. Bu kuş pisliğiyle bir anda kaderimizi süsler, "talih kuşu" sayarız onları. Rüyalarımızı farklı yorumlar, bir piyango bayisine koşarız hemen. Belki de bizleri hayal denizinde yüzdürürken! Onlar intikamını alıyorlardır. Ürkütülen ve yuvaları bozulan kuşların.

***

Kuşlara karşı bile "skoru lehine çevirmek için" her yolu deneyen insan. Hangi yanlıştan dersini almış ki, kuşlardan alsın. Başına kuş pisleyince hayatlar hafifler. Umut bu ya. Puştlara el pençe duranlar dünyasında, bakarsınız kuş pisliğiyle acayip güzellikler başlar. Oysa o sırada gökyüzünde kıs kıs gülüyordur. İnsanlarla kafa bulan. O "kuş beyinli!" Fingirdek kuşlar!

***

Bir de şöyle bir durum var. Yazmadan geçmeyim. Devekuşuna soruyorlar. "Şu yükü taşır mısın?" "Taşıyamam" diyor "ben kuşum." "O halde uç da görelim" diyorlar. "Yok" diyor "ben deveyim!" Devekuşlarını boş verin. Kocaman taşları kaldıran masalsı kuşlar, aslında var oldukları için ilham vermişlerdir insanlara. O yüzden bazen zorluklar onurlandırır yaşamı.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI