Bu kavga Adana’ya yarar getirmez - HÜSEYİN GÜL

3 Kasım 2017 Cuma 09:45

Adana bugüne kadar ne çektiyse kısır tartışmalardan, kavgalardan çekti. Kent dinamikleri zaman zaman, birlik ve bütünlük içerisinde hareket edilmesi için kolları sıvadı, Adana’nın Ankara’da daha güçlü olabilmesi için lobi kurulması yönünde çabalar sergiledi. Ancak, bu girişimler kalıcılık sağlamadığı için istenilen sonuca da bir türlü ulaşılamadı.

Şu günlerde, Adana’da yine ateşli bir tartışmaya tanıklık ediyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün temelini attığı ve 13 ayağı tamamlanan Devlet Bahçeli Köprüsü için kullanılacak 240 milyon liralık borçlanma yetkisi üstünden yaşanılan tartışma, bir süre daha bitmeyeceğe benziyor.

Başkan Sözlü’nün, borçlanme yetkisinin İçişleri Bakanlığı’nda bekletilmesine sitemle karışık, eleştiride bulunması, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni tarafından tepkiyle karşılandı. Köprüyü “maket üstünde” kalmakla, “attıkları temelin yerini bulamadıkları” gibi iddialı açıklamalarda bulunması, MHP kanadını da harekete geçirdi. MHP İl Başkanı Sertan Duran, Fikret Yeni’ye göz doktoruna gitmesi tavsiyesinde bulunurken, “Borçlanma yetkisi onaylansa da onaylanmasa da bu köprü bitecek” diye yanıt verdi.

Tabii, borçlanma yetkisi tartışmasına, CHP de karıştırıldı. Fikret Yeni, CHP grubunu anlamamakla suçlarken, bu partinin il başkanı Ayhan Barut da, Yeni’nin yaklaşan seçimler öncesi panik havasına girdiğini ileri sürdü.

Oysa...

AK Parti ile MHP merkezi iktidarda epeyce bir süredir neredeyse tam bir uyum içinde hareket ediyor. Genelde gösterilen bu ortaklık havası, Adana’da Devlet Bahçeli Köprüsü inşaatı konusunda kara bulutlara dönüşmek üzere.

Burada, kimin haklı olup olmadığından çok, günahıyla sevabıyla yapımı devam eden bir yatırım var. Bu yatırım, ne olursa olsun tamamlanmalıdır.  Elbette, bu yatırıma harcanan para denetlenecektir, sorgulanacaktır, burası ayrı bir konu. AK Parti kanadından ortaya atılan iddiaların doğru olup olmadığını bizler bilemeyiz ama, bildiğimiz bir konu var ki, yazının başında da vurgulamaya çalıştığımız gibi kavgaların, kısır çekişmelerin Adana’ya birşey kazandırmadığıdır.

Bu yüzden, tartışmaya, kavgaya son verilmeli, Adana’nın geleceği için tüm tarafların ortak akıl üzerinde buluşmalarıdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI