Çalarak yaşam - HÜSEYİN GÜL

2 Şubat 2017 Perşembe 01:45

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaşanmış olayları ele alarak hazırladığı uyarı yazısını okudum. Okudukça şaşkınlığım arttı. Bu kadar dolandırılmaya meyilli bir toplum olduğumuza mı yanarsın, vaziyetin geldiği noktaya mı? Yöntemleri görünce siz de bu kadar olmaz diyeceksiniz.  Kapıların herkese açılmadığı bildikleri için, önce kapının altından su döküyorlar. Sonra kapının ardından haykırıyorlar. "Evinizi su bastı." Evin içindekiler zoraki olarak kapıyı açıyor. Ve hırsızlar cümbür cemaat içeri.

***

Ucuz deterjan satıyorlar. Deterjanların içinde bayıltıcı ilaç var. Kapıyı açan kadına, "Bu deterjan hediyemiz" diyorlar. "İsterseniz açıp koklayın!" Kadın bu cömertlik karşısında hiç düşünmeden kendisine hediye edilen deterjanı açıp kokluyor. Kadın bayılıyor, sonrası Allahsız hırsızların ganimeti!

***

Kargo şirketinin sahte giysileriyle geliyorlar. "Paketiniz var" diyerek, kapıyı açtırmanın bir yolunu buluyorlar. Emekli yaşlıların maaşlarını bile çalacak kadar soysuzlaşanlar için bunlar çocuk oyuncağı. Güvenlikli sitelerde kapılarda güvenlik var. İsim veremeden giremiyorsunuz. Proje üreten çakallar için bunlar ne ki! Böyle sitelerde ev kiralıyorlar. Ev sahibinin köpekleri de kapıda, içerdeki çakalların isimlerini veriyor. Kolladıkları insanlar var. Biri elinde çantasıyla evinden çıkıyorsa, o ev birkaç gün boş demektir. Soyan soyana!

***

Eski Türk filmlerindeki kapılara bakıyorum. Yoksulluğun tahta ya da teneke kapılarında kilit bile yok. Kendisini ülkesine bağışlayan insanlarla dolu ortalık. Aşk, iğne atsan yere düşmeyecek biçimde. Namus ve dürüstlük her mahallenin raconu. Şimdi, kapıları ne kadar kilitlesek de, kovamıyoruz hırsızları.

***

Bir tarafında memleketini seven insanların gözbebeği bir memleket. Bir tarafında kansızların cirit attığı ve insanları soymak için akıl almaz soysuzluklar ürettiği bir memleket. Neslinin soysuz temsilcisi olmayı meslek edinenler, soysuzluğun seviyesine her gün artırıyorlar. Çalarak yaşamak utanmayı gerektirmiyor.

***

Kim bunlar? Yakalandıkları zaman, "çaldıklarımı iade etmek için geldim" deyip kendilerini imha edenler! Polis tarafından yakalandığı halde bir kaç gün sonra yolda rasladıklarımız! Her birinin yüzlerce vukaatı var. Kim bunlar? "Şerefsiz" sözcüğünü iltifat kabul edenler. Ve gittikçe güçlenenler....

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI