Deli kadın - HÜSEYİN GÜL

14 Mayıs 2017 Pazar 16:27

Dün gibi hatırlarım. Düşündükçe silüeti gözlerimin önünde en net haliyle canlanır. Delilikte doktora yapmış bir kadındı, 60'lı yaşlarda. Çocukluk yıllarımın geçtiği mahallenin orta yerinde bütün gün dolanır, akıl almaz sözcüklerle bir hayat sergisinin içinden geçerdi sanki. "İnsanın en değerli gücü hayal gücüdür" diye bir sözünü not ettiğimi hatırlıyorum. Geçenlerde öldüğünü duydum. Öldüğü gün gömüldüğünü, sessiz sedasız.

***

Organlarını bağışlamış deli aklıyla. Onun gözleriyle dünyaya bakmayı ne çok istemiştim oysa. Kalbindeki deliliğin sırlarını çözebilmek için belki. Bir naylon torba içinde takma dişlerini taşırdı. İnsanlara diş geçiremediği zamanlarda kullandığı bir sözünü hatırladım da acı acı gülümsedim. "Allah'ım sen bunlara akıl fikir ver!" Sanki aynı dili konuşurduk da, onun deli aklına platoniktim.

***

O kadının sürahilerin üzerindeki dantel örtüsü gibi bir hayat yaşadığını düşündüm. Aslında bir adı vardı da, kendisine "deli" denmesinden hiç gocunmadı. Çektiği acıları da hiç hissettirmedi etrafına. Kimseyle pazarlık yapmadı, kimseden bir şey dilenmedi. İşaretler bıraktı hayat adına. Sokakta bulmadığı canı sokakta bıraktı. Ölümünden sonra "Yaşarken verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim" pusulası bırakmış mıdır diye merak ettim. Ya kalem bulamamıştır ya zaman.

***

Bizim gibilerinin hayatı yazmaktır, okumaktır. Hayatta en çok insanları okumayı sevdim. Çocukların saflığına duyduğum hislerle, delilere duyduğum sevgi birbirine yakındır. Aklını kullananların insanları nasıl kullandığını gördüğüm için belki. İşe yaramak için başkalarının kanını içen akıllıların, kendilerini nasıl sattıklarına şahit olduğum için ya da.

***

En sıradan insanlar belki de en gizemli insanlardır. Hayatını "delice" yaşamış bir kadının organlarını bağışladığını duyduğum zaman. Kimsenin onun için bir şey yapmadığı bir dünyayı terk ederken, hala arkasından gelenleri düşünen deliliğe hayranlığımı anlatamam. Yıllar sonra bile. Kalbini ve gözlerini kime bağışladıysa. Dünyanın en talihli insanlarından biridir onlar. Böyle insanların gözüyle bakmak, onların kalbiyle sevmek çok özel bir şey olmalı.

***

Bu arada;

Duraklar bekleyen anneler, yılları yollara kurban olan anneler. Her ay sonunda elde kalanı sıfırla toplayıp umutla çarpan anneler. Çile çeken anneler, pencerelerin önüne çiçek eken anneler. Dilinden bal damlayan, yüreğinden kan damlayan anneler. Hayat onları ezip geçerken karıncayı bile incitmeyen anneler.  Ölecek kadar sağlam, yaşayacak kadar yaralı anneler. Yasaların babalar gibi erkekleri koruduğu bir ülkede şiddete kurban edilen anneler. Küçüklerine el veren anneler, hayat otobüsünde küçüklerin yer vermediği anneler. Güzel evlerde yaşayan anneler, sokakta yaşatılan anneler. Oğullarını gözü kapalı vatana armağan eden anneler. Her sabah meleklerin gözyaşlarıyla yüzlerini yıkayan anneler. Allah'ın en görkemli eseri anneler. Sadece dün için söylemiyorum. Her gününüz kutlu olsun. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI