Depreme hazırmıyız? - HÜSEYİN GÜL

14 Haziran 2017 Çarşamba 16:16

İzmir’de meydana gelen deprem, ne kadar hazır olduğumuzu bir kez daha sorguladı. Bir gün Adana'da deprem olursa ne yaparız? 1998 depreminden sonra tedbir aldık mı? Panik halinde gidecek yolumuz var mı? Toplanacak meydanımız! O zamanki toplum bütünlüğümüz var mı peki? Sadece ceset torbaları mı hazır yoksa?

***

Yüksek katlı binalar yerin delinmesine karşı ne yapacak? Tabiat kendisinden alınanı geri isterken, doldurulan topraklar hangi dilde karşılık verecek çığlıklara? Kesilen ağaçların çığlıklarını duymayanları kim duyacak? Dilek ağaçları bile kalmamışken!

***

Çocukları ve yaşlıları ne yapacağız? Boyunlarına kement mi atılır yine? Kimle kenetlenir elleri, yine uykunun orta yerinde yakalanırlarsa. Onlar için sığınaklar hazırladık mı? Korkularına merhem olacak tedbirler aldık mı? Yataklarının altına saklanacak olmaları, vicdanları rahatlatacak mı? Ceset torbalarından hamak mı kuracağız onlara?

***

Adana'da, 1998 depreminden en az 20 kat daha soysuz ve hırsız var. Çaresizliğin yalnızlığında kadınların kolundaki bilezikler için bilekleri kesilecek mi yine? Derinden gelen sesler isimleri haykırırken, kim kimin yardımına koşacak, can pazarında? Yollar sadece kalantorlara mı açılacak, ambulanslar eşliğinde?

***

Amacım korku yaymak değil, Türkiye'nin diğer şehirlerinde çatırdayan toprakların, Adana’ya uzanma riskini hatırlatmak. Ekranlarda buzun bile evrimi için yıllarca süren araştırmaları izliyorum da, insanlar geçmişin derinliklerine ulaşıyor, tabiatın geleceğine kafa yoruyor.

***

Bilimsel gerçeklerden birkaç yıl sonra üretimi sıfırlanma noktasına gelecek olan helyum gazına kadar. Bizler ne yapıyoruz? Futbolda iki kabadayının ucuz gösterisini ülkenin konusu yapıyoruz. Ekranlarda vur patlasın çal oynasın! "Bize bir şey olmaz" konulu soysuz dizilerde uyutuluyoruz!

***

1998 depreminde sınıfta kalmıştık. Eğer yeni bir deprem gelirse, kimlerin omuzlarına yaslayacağız başımızı Hayatı ölümle mi onaracağız? Düşünüyorum da... Bu toplum savaş da görebilir, deprem de. Birbirlerinin anasına söven, birbirlerine saldırmak için fırsat kollayan insanlık düşmanlarıyla bütünlüğü nasıl görecek? Depremin yakamozlarına sarılırken.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI