Dünya kiri - HÜSEYİN GÜL

15 Mayıs 2017 Pazartesi 20:00

Geçen gün Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Fuayesi’nde, 16 resim kursu öğrencisinin açtığı karma sergiyi gezdim. Toplamda 110 eser sergilendi. Renk cümbüşünde, her yer o kadar ilgi çekici görünüyordu ki, büyülenmemek elde değildi. Renklerin de dili vardır. Bunu dünyalarını aşka boyayanlar duyar. Dünya yaşlansa da, renkler asla yaşlanmaz.


****

Gündüze alışan renkler, her gece perişan renkler. Eşyada bakışmışınız, zamanda akış mısınız? Gözümde hatıralar mı? Yekpare varlığımı, siz misiniz parçalayan. Farksız kırık aynalardan. Büyük Usta Cahit Sıtkı ise renklerle ilişkisini bu sözlerle yorumlamış. Bana göre, bütün renklerin tahtına oturmuştur beyaz. Ak pak dualar gibi masum. Pembeye gül vermeyi kırmızı öğretir. Mavi anneyle çocuğun kucaklaşmasıdır. Sarı; limon bahçelerinde gezmenin sırrı.

***
Kadınlar renklerini gözlerinde taşır. Çocuklar avuçlarında. Ne kadar kızsalar da renk vermezler. Pembeden ve kırmızıdan başka. Elektrikler kesilse de. Hiçbir rengin söndüğü görülmemiştir.

***
Renklerin arkadaşlıkları da değerlidir. "Hadi" derler "renklerimizi birleştirelim." Güneşin denize batarken verdiği ilham, cenneti işaret eder. Renklerin gönül borcu da vardır insanlara.
"Gözlerinizle bizi renklendirdiğiniz için teşekkürler..." diye not düşerler.

***
Bir ayakkabı boyacısı çocuğun dünyayı maviye boyama ihtimali; bir liderin dünyayı kan gölüne çevirme ihtimalinden yüksektir. Yeter ki yaşamasına izin verilsin ve korkularına gelin edilmesin!

***
Dalgaları boyamak için, denizin durulmasını beklemek gerekmez. Bunu da çocuklar yapar. Okula bile başlamadan kalem tutan elleriyle.

***
Bir saf ve masumun renkli hayat anonsu. "Mavi gülüyorum, sarı özlüyorum, kırmızı yaşıyorum, yeşil bakıyorum Kara kara düşünüyorum" Onlara yük olmayacak yeni renkler yaratabilmeliydik. Dünyanın kirinden ve dünyayı kanlı tuvalleriyle zalim ressamların elinden kurtarmalıydık.
.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI