Eczacı Tuğrul’a ilaç niyetine - HÜSEYİN GÜL

24 Şubat 2017 Cuma 01:02

Ziyaret etiğim eczacı arkadaşıma, ‘mutluluğun ilacı var mı?’ diye sordum. Aslında amacım dertlerimle meşgul olup biraz teselli vermesiydi. ‘Reçetesi varmı ki’ diye beklemediğim bir karşılık verdi. Reçetesiz ilaç satamıyorlarmış. Demek ki ‘her koyun kendi bacağından asılır’dedikleri doğru.Bunun üzerine kendi ilacımı kendim hazılamaya karar verdim. Formülünü biliyordum nasılsa. İş uygulamadaydı. Belki eczacı arkadaşıma biraz da haksızlık ediyorum diye düşündün sonradan. Belki o da mutsuzdu. O yüzden kendisine ilaç gibi bir yazı hazırlamayı uygun buldum. 

***

Sevgili kardeşim; sabah akşam tok karnına değil, günün her dakikasında yapacaksın.Biliyorum ki; Yüreğin iki dirhem bir çekirdek. Sabah güneşine bakıp içini aydınlat. Gözyaşı olanın kahkahası da vardır. Gazetelerdeki karamsar haberleri görmezden gel. Trafik varmış, araçlar birbirini sollarmış arsızca. Dertleri tükenir mi hayatın? Derin bir nefes çek. İçine çek hayatı.

***

En iyi okulu bitirsen de, adamın yoksa hiçbir işe giremezsin. Boş ver, Allah'ın yazdığı kadere güven. Kaybettiklerini de boş ver, yeniden kazanırsın. Buluttan zarflar içinde ilahi mektuplar gönder gökyüzüne. Huzura seccade aç. Bir günlüğüne görmezden gel sıkıntılarını. Hayat zaten senden her gün bir şey almıyor mu, nasılsa ödersin.

***

Dört yanın nefret humması, herkeste bir ağız dalaşı. Paranın sesi her şeyi bastırıyormuş. Sen de bir şarkı söyle, varsın duyulmasın. Hayata fiyakanı böyle göster. Bir kahve içimi mola ver kendine. Karaya oturmuş görüntünü denizlere sal. Ne çıkarsa bahtına! Her tarafta savaş çığlıkları. Barışa kıran mı girmiş, en güzel barış yüreğinde. Sokaktaki çocukların gözlerindeki derinlikte kaybol. Korkularını izine çıkar bir günlüğüne bile olsa. Eski dostlukların kulağını çınlat, metrekareye bir adam bile düşmeyen yeni düzene karşı. İnsanlığın gözünden düşenlere paha biçilmiyormuş aldırma! Haksızlığa modellik edenler insanlar dünyasında, başkalarına benzemediğin için kendinle gurur duy!

***

Düşüncelerine bile kelepçe takılmış bir dünyanın içinde, rüzgarla paylaş özgürlüğünü. Dünyayı aşka doyuramayan kapitalizm, seni mutluluğa mı doyuracak. Hala insanlar, emeği ve adaleti yerken bile doymuyormuş boş ver. Cebindeki bozuk paraları bir dilenciye ver. Bir hayır duası bazen çok şeyin karşılığıdır. Daha ne bekliyorsun. Ver elini hayat. Bir günlüğüne bile olsa..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI