Erken bayram uyarısı - HÜSEYİN GÜL

1 Haziran 2017 Perşembe 14:58

Bayramın gelmesine daha var ama ben şimdiden hatırlatmak istedim. Yakın geçmişteki bayramlar gibi olmasın bu sefer.  Evlatlarını bekleyen insanların yalnızlığının elleri öpülsün. Kapılar komşuluğa açılsın ardına kadar. Sararmış fotoğraflara bakmanın tadı olsun. Beyaz bir mendilin içinde lokum, yanında limon kolonyası bulunsun. Dargınlık asla. N’olur bu bayram böyle olsun.

***

Yeni bir düşle uyansın çocuklar. Ya da eski düşlerini boyasınlar, bizleri kandırsınlar gülüşleriyle. Çocuklarla hayat arasındaki salıncakları kaldırdık ama onların içindeki coşkuyu yaşatalım. O çocukların parklarını çaldırdık, atlıkarıncalarının ayaklarını vurduk. Küçücük yüreklerinde kocaman korkular. Bayramın sabahları erken olur, geç kalmayalım çocuklara.

***

İnsanlar kendilerini arasın kaybettikleri zamanda. Kaybolmuş sevinçleri bulmak için yürek yoklaması yeter. Şimdiki zamanın nimetleri görkemli olabilir ama gelenekler yaşatılmak içindir. Dünyanın yeni hali insanların her hali diye, saygıyı inkar mı edeceğiz? Farkındayım, sefaletin de bayramı var ama en kötüsü düş fukarası olmak. En kötüsü kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmak.

***

Nice güzellikleri toprağa gömdük diri diri. Kardeşlik, özgürlük ve eşitlik gibi değerleri çöpe attık. Yalanı ve iftirayı kattık saflara. En önemlisi hoşgörüyü kaybettik. İtibar gören çirkinlikler dünyasında, bizi bir arada yaşatan güce, kendi doğamıza haksızlık ettik. Bizim birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var, düşmanlığa boyun eğmeye değil. Kimsenin acıları üzerine kurmayalım mutluluğumuzu.

***

Umutlu yarınları yazalım beyaz kağıtlara. Yeni renkler yaratalım dünyanın kirinden. Uzun ömürlü aşklara, hayırlı komşuluklara ve kardeşçe yaşamaya dönüş yapmanın tam sırası. Bayram hayatın süsüdür, bayram çocukların balonlu şekerli öyküsü. Ama büyüklerin de görevi. Bayramlar kimseyi terk etmez. Biz bayramları terk etmezsek.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI