Farfara Seher derlerdi - HÜSEYİN GÜL

1 Nisan 2017 Cumartesi 00:21

Ağızı kalabalık, gürültücü ve biraz da dedikoducu… Kızdırıldığı anlarda ayağındaki terliği fırlattığı vakit, hedefindeki kişinin kafasına isabet almadan kurtulma şansı yoktu. Memnun edilmesi imkansız, huysuz ama tatlı bir ihtiyar. En iyi dostu Kemikkıran Kadriye’ydi. Onu bu hayatta kendisinden önce yolcu ettiği gün, ilk kez gözünden yaşlar süzüldüğü görülmüştü.

***

Farfara Seher derlerdi. Seher Gündoğan desen mümkünü yok tanınmaz. Mizacı, duruşu ve perspektifi hep farklıydı ama yaşam standartları diğer yaşlılardan farklı değildi. Yaşlı Yaşam Standartları araştırmasında Türkiye 96 ülke arasında 77'nci olmuş. Araştırmayı belirleyen gerçekler; gelir güvencesi, sağlık ve kişisel kapasite koşulları. Cam kenarı yalnızlıklar. Huzurevleri, semt pazarlarında ezik domateslere uzanan sefalet. Ve hatta çöplerden yiyecek toplayan eller. Yaşlı insanların değişmeyen kaderinden kesitler.

***

Yaşlı insanların son istasyonlarında, biletlerini erken kesmeye hazır bir kondüktör gibi dururken hayat, onların huzursuzluğunu sıradan bir doğa olayı gibi görmek nasıl bir insanlık olibilir ki? Yaşlıların çürüdüğü yerde yeşeren "bencillik" herkese gününü gösterecektir. Bugünün yaşlılarından esirgenenler de, yarının yaşlılarına miras kalacaktır. Bilinmelidir ki, yaşlıların bugün sırtında taşımakta zorlandığı bütün yükler, gençlik yıllarından kalanlardır. İnsanlık dışı ücretlerle geçen ömürlerinin bilançosu. Analarının babalarının yüzünü güldürmeyen hayat. Yüzlerindeki her kırışığın bir sebebi var. Hafızalarındaki her anın. Geçmişteki güzellikler kadınların eteğini, erkeklerin sakalını çekiştirirken, onların huzurunu geçiştirmek insafsızlıktır.

***

Yılda bir kez "Yaşlılar Haftası" haftası kutlanır da, vermediği huzurla gururlanan düzenin haftasında ne olur ki? Soysuz televizyon dizilerinin yanında, bir haberin kaç saniyelik öznesi olurlar? Sanal alem siyasetin kucağında saygısız ve bencil çocuklarını büyütürken. Böyle yazıların yaşlı insanların huzuruna bir nebze olsun katkısı olur mu sanıyorsunuz? Duymak ve görmek istemeyenler dünyasında.

***

Korkmasınlar! O yaşlıların gözlerindeki endişeler günlük. Kollarında eceli taşırken, onların ölmesi dert değil. Ölürken zahmet de vermezler. Onların yüreklerinde bir kitabın en değerli sayfaları saklıysa, onları okumak gerekirdi. Huzurla sükunetle. Benim diyeceğim, isyanlarını içine gömen yaşlı insanların iç sesine ah düşüyorsa, onların yüzünü güldürmeyenlere de günah düşüyor demektir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI