Futbol - HÜSEYİN GÜL

25 Mart 2017 Cumartesi 01:11

Hafta sonuna girdik. Televizyonlarda yine tartışmalı pozisyonlar, kavgalar, birbiri ardına gelen hakaretler. İnsanların hayatında futbol her şey olmasaydı. Damarındaki kanın, tuttuğu takımın rengiyle aynı olduğunu düşünenler, biraz da gerçekleri düşünseydi, futbolun dışındaki olayları sorgulayan bir toplum olurdu memlekette. Ülkede hayat da başka olurdu, insanların yüzüne vuran ışık da... Ve hatta demokrasi de...

***

İnsanların hayatında futbol her şey olmasaydı. Kaybetmek de, kazanmak kadar değerli olur, futbolcunun, yöneticinin ahlaklısı makbul olurdu. En ufacık haksızlıkta insanların beynine kan hücum etmez. İnsanlar insanlara böylesine kolay saldırmazdı. Adalet de, rakipleri suçlayıp sadece kendilerini temiz saymakla eşdeğer olmazdı.

***

İnsanların hayatında futbol her şey olmasaydı, kültür sorunu olmazdı. Taraftarlık hayata yakın olurdu, ölüme uzak. Sevgiler daha uzun ömürlü olurdu. Yalan üzerine kurulmazdı dünya. Dostluğun kardeşliğin resimleri, daha bir itibar görürdü. Vicdanlardan akıp gitmezdi insanlık.

***

İnsanların hayatında futbol her şey olmasaydı, mutluluklar şaibeli olmaz, ağzı burnu karanfil kokardı insanların. Bir gözü öbür göze düşman etmenin tüm halleri ortalıktan kalkardı. İnsanlar, geride kalan izleri silmenin değil, adaleti yürekte hissetmenin neferliğine soyunurdu. Maçlara ölmeye gitmekten daha önemli davalara soyunurdu taraftarlar. İnsanların hayatında futbol her şey olmasaydı, bu ülkede çok şey olurdu. Masal kahramanları bile yasal olurdu..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI