Gurbetçilerimiz - HÜSEYİN GÜL

21 Mart 2017 Salı 09:09

Almanya ve Hollanda’yı eleştiriyoruz ve hatta oralarda yaşayan gurbetçiler yapılan demokrasi ayıbını sert bir dille kınıyorlar fakat sorsanız hiç birinin gelip de Türkiye’de yaşayama niyeti yok. Aradaki farkı biliyorlar çünkü. Sürekli iddialarla gündemin ayakta tutulduğu bir ülkede yaşıyoruz. Her yorum değer buluyor. İşçiler, memurlar kan kusuyor. Öğrencilerin parasız eğitim isteme hakkı bile yok. Terör her gün can alıyor. Ülkenin bir yanında hala terörle beslenenler var. İnsanlar mutlulukla ilişkisini hepten kesmiş.

***

Uludere, kürtaj, sezaryen. Her şey siyasete malzeme. Toplum bütünlüğü kayıp. İç hesaplaşmanın sonu gelmiyor. Huzursuzluk, kesildikçe uzayan tırnak gibi. Hayatımızı etkisi altına alan berbat bir hava esiyor ülkede.  Bir yanı sersefil ülkenin. Kapılarında "Çaresizlik nedeniyle hayata kapalıyız" yazıyor. Gazeteler gerçekleri yazmıyor. Bir tarafı karalama, öte tarafı yaralama politikasında. Ortak payda yağcılık ve muhbirlik.

***

Sesli düşünme devri çoktan bitti, şimdi sessiz sinema devri. Beynimizin bütün hücreleri işgal altında sanki. Yanlışlara haykıran yanını kaybeden insanlar, hayata enselenmekten korkuyor. Dengelerin değişmesiyle başlayan dengesizlik, toplumun her kesimine hakim. Korku panayırında hep aynı soru. "Halimiz ne olacak?" Huzur sahneden çekilmiş, gelecek programı bekliyor.

***

Paranın insanlar üzerinde bu denli egemen olduğu başka bir zamanı olmadı ülkenin. Saygının yerle bir olduğu, sevginin kamplara bölündüğü topraklarda, karanlığın ağırlığı çöküyor üzerimize. Umutlarından kopuyor insanlar. Haberlerde mavi yok, siyah çok. Şarkılar hicaz makamı. Yaşamla ölüm arasında bir milim uzaklık kalmış. Kendi cenazesini kaldırıyor zaman. Zaman bu zaman. Tetikteki düşman zaman..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI