Hakkı babayla sohbet - HÜSEYİN GÜL

3 Temmuz 2017 Pazartesi 23:16

Hakkı Özgezer’den bahsediyorum. Çöl Film’in sahibi. Zamanında Çınarlı Mahallesi’nde bulunan işletmesinde, Yeşilçam filmlerini alır, bölgede ki bütün sinemalara dağıtırmış. Eski bir aile dostudur. Geçen rastgelip oturduğumuzda havadan sudan konu açtım. “O zaman da böyle sıcaklar olurdu” dedi. “Evlerin önü ağaç dolu, nemin önünü kesiyor. Belediyeler, her karış toprağa bina dikilmesine izin vermemiş daha. Rüzgarlar serin esiyor” diye devam etti.  

***

Sonra ekledi; “Akşamları yazlık sinemalar var. Tahta sandalyeler, mavi nurdan bir ırmak, gölgede bir salıncak gibi. Kağıttan külahlar içinde çekirdek, gazoz şişesinin içinde leblebi. Asayiş berkemal. Anahtarlar kapıların üzerinde.  Filmlerde yakası açılmadık küfürler yok, Sadri Alışık var, Ediz Hun, Türkan Şoray. İnsan insanın yurdu, kurdu değil. Yerde yatan insanı "Bana ne" deyip geçiştirmek ne kelime. "Kan aranıyor" anonslarına koşarak gidiyor insanlar. O zaman da yokluk var, ahlak yokluğu değil. Ekmek sudan ucuz, Allah'ın suyu çeşmelerden akıyor gürül gürül.”

***

“O yılları yaşamak isterdim” dercesine yüzüne baktım. Anladı sanki ve kaldığı yerden konuşmayı sürdürdü; “Aşklar yürek yakıyor, cüzdanlara değil, sevdiğinin gözünün içine bakıyor insanlar. Yaşama hevesi kırılmamış daha. Ağaç gölgesinde saray hayatı yaşanıyor. ‘Kalbimde buruk acı’ şarkısı moda. Sen gazetecisin. O dönem gazetecilik babayiğidin harcı, tetikçilerin değil.”

***

Sonra başladı şikayet; “Televizyonlar girdi hayatımıza, yazlık sinemalarımız gitti. Duvar örüldü komşuluğa, kapı önü sohbetleri bitti. Paranın insanlığı öldürdüğü bir ülkede. İşaret parmağıyla, baş parmağın fingirdeşmesinin ana fikri oldu hayat. ‘Tamamen duygusal’

***

Çocuklarımızı uyutan, ahlaksız mürebbiyeler yarattı televizyonlar. Yeni Sadri Alışık yaratmayı istemediler. Ya siyah takım elbiseli çakalları, ya ucuz kadınları, hırsızlığı körükleyenleri kahraman yaptılar. Hayat bizim yazlık sinemamızdı. Sinemalar bizim hayatımızdı. O yüzden sevemedim şu televizyonları. Çünkü biliyorum ki, hiçbir hortum bir ülkenin geleceğini bu kadar ememezdi”

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI