Hangi Fenerbahçe? - HÜSEYİN GÜL

9 Ekim 2020 Cuma 22:25

Yıllar önce Türkiye’ye bir Avrupa efsane geldi. Adı Obradovic idi. Uzun yıllar Fenerbahçe’ye baş antrenörlük yaptı ve Fenerbahçe’nin daha önce yaşamadığı bir sürü başarıya imza attı.

Fenerbahçe adını hem Avrupa basketboluna hem de dünya basketboluna duyurdu. Fenerbahçe’yi dünyanın bilinen en üst düzey basketbol takımlarından biri yaptı.

Hatta Fenerbahçe, NBA takımlarıyla aynı cümlede anılıyordu. Birçok NBA takımından da daha bilinir hale geldi.

Bunları yaparken, Fenerbahçe’de de efsane oluyordu kendisi. Maurizio Gherardini ile muazzam bir ikili olmuşlardı. Koç istiyor, Gherardini alıyordu. Böylece görmek istediğimiz o rüya takım kurulmuştu.

Geçen sene koç Obradovic, bir karar aldı ve Fenerbahçe’yi bırakacağını açıkladı. 1 senelik kafa tatilinden sonra tekrar basketbola geri dönecek ama döneceği takımın Fenerbahçe olmayacağı aşikar.

Kral, kendisinin yerine veliahdını yani Kokoskov’u önerdi. Yönetime, “Bu adamı alın, bu adam sağlam adam” dedi.

Giderken yaptığı en büyük iyiliklerden biri de Kokoskov oldu zannımca. Çünkü daha gelir gelmez önceki senelere görece kalitesi düşük kadro ile kaliteli işler yapıyor kendisi.

Obradovic’in oynattığı basketbolu çok severdim. İzlemekten çok keyif alırdım. O muazzam set hücumları, onun yanı sıra yaptırdığı muazzam savunmalar... Bireyselliğe yer yoktu. Takım bir dinamo gibi her dişlisi çalışıyordu. Bireysel olarak alınan maçlarda da hep bir kaliteli isim çıkıyor, o maçı alıyordu.

Sonra Kokoskov dönemi başladı bu sene Fenerbahçe’de…

Hızlı basketbol, savunma – hücum dengesi, bireysel kalite vs derken izlemeye doyamıyorum.

Aslında bunları Obradovic mi, Kokoskov mu tartışmasına bağlayacağım; bence her ikisi. Hatta gönül isterdi ki Obradovic geri dönsün, Kokoskov onun yardımcısı olsun… Ama olmuyor maalesef…

Obradovic daha dengeli basketbol oynatırken, Kokoskov daha ofansif oynatıyor.

Obradovic’in takımı daha set hücumlarıyla atak yaparken, Kokoskov’un takımı hücumda bir anda çoğalıyor.

Dediğim gibi; her ikisinin de oynattığı basketbolu çok beğeniyorum. İzlemekten inanılmaz keyif alıyorum. Dolayısıyla ikisi diyorum ve kendimce bu tartışmaya noktayı koyuyorum…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI