Hayvanlar dile gelse - HÜSEYİN GÜL

17 Ocak 2017 Salı 09:07

Bu dünyayı diğer canlılarla beraber paylaştığımıza dünkü köşe yazımda değinmiştim. Dünyada ki vefasız, riyasız ve alçalmaya meyilli tek canlının da sadece insan olduğunu da vurgulamıştım. Bugün de düşündüm ki, hayvanlar konuşabilseydi, neler söylerlerlerdi acaba? Eminim ki ilk söyleyecekleri söz, "Bizim ağzımızı açtırmayın!" olurdu. Köpekler insanları aşağılayan cümlelerde kendilerinin örnek gösterilmesinden şikayet ederdi. "Sizdeki saldırganlığın karşılığı ben olamam" cümlesiyle. "Sahici köpekler köpekliğe yakıştırılan insanlardan bin kere değerlidir" notuyla birlikte.

***                                                       

Kediler bir vahşeti işaret ederdi. "Gözünüzde nankör ve dokuz canlıyım ya, otobanlarınız bizim ölüm geçitlerimiz. Bizlerin üzerinden geçen otomobillerinizde kan izlerimiz duruyor" cümlesiyle. "Gözlerimizi alan far ışıklarında sizdeki nankörlüğü görüyorum" notuyla birlikte. Kuşların felsefik dokundurmaları kaçınılmaz olurdu kuşkusuz. "Kuş beyinli diye aşağıladığınız bizlerin beyin fırtınası, sizlerden daha anlamlı olduğu içindir ki, her kış fırtınalara dayanıyoruz" cümlesiyle. "Kıyamet için sakladığımız tohumlar var, yerini bilmek ister misiniz?" notuyla birlikte.

***

Tavukların insanlara sitemi bol olurdu. "Aslında sizlerle tek yumurta ikiziyiz. Kestiğiniz insanları bile tavuk keser gibi kestik deyişiniz sebepsiz değildir!" cümlesiyle. "Bizlerin yaratılışında 21 günde büyümek ve kesilmek yoktu, sizin kanserojen düşleriniz yüzünden evrim geçirdik" notuyla birlikte.

***

Timsahlar insanların gözlerine bakıp şöyle derdi. "Birbirimizin gözlerini okuyoruz galiba!" "Gözyaşlarımız sizlerin gözyaşlarından daha temiz ve masumdur" notuyla birlikte.Sanırım en çok feryat ıstakozlardan çıkardı. "Bizleri diri diri pişirmenin tadını çıkardınız da, sizlerin elini bir kibrit yaktığında hangi yüzle feryat figan ettiniz?" cümlesiyle. "Dünyanın en vahşi canlısı insandır" notuyla birlikte.

***

Kuzular sessizliğini bozduğunda yine zarafeti elden bırakmazdı eminim. "Etimden, sütümden, giysilerimden bile yararlandınız da, bizleri kesme görevini hiç olmazsa işinin ehli olanlara teslim etseydiniz!" cümlesiyle. "Sizlere kuzu kuzu teslim olduk diye, can çekişmemizi hak sayanlar günahlarını yok sayamaz" notuyla birlikte.

***

Yılandan yayılan gerçekler ibretlik olurdu. "Ölümüne susamış insanlarınıza bile su içerken dokunmadım. Ama sizler çocukları bile katlettiniz" cümlesiyle. "Hangimize engerek denmeli?" notuyla birlikte. Ayıların tahrip gücü yüksek olurdu. "Önüne bak ayı diyerek hakaretin sembolü haline getirdiğiniz bizler, aslında sizlerin ne mal olduğunu gördüğümüz içindir ki, önümüze bakmayı sizlerden iyi biliyoruz" cümlesiyle. "İçinizde hayvanların lazımlığı olacak kadar kötü insanlar var" notuyla birlikte. Bu dünyada hiçbir gerçek, hayvanlardan iyi anlatamaz insanları. Konuşmasalar da!.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI