HDP barajı nasıl aştı? - HÜSEYİN GÜL

10 Haziran 2015 Çarşamba 11:14

Halkların Demokratik Partisi, yüzde 13'lük aldığı oy oranıyla meclise girmeyi başardı.

80 milletvekili çıkaran HDP, nasıl oldu da, hazine yardımı almadan Türkiye gibi bir ülkede, çok ciddi bir seçim kampanyası yapabildi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sandıkların açılmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, seçim kampanyasını yürüten ekibine teşekkür ederken, "bize yüz binlerce lira bağışta bulunan işadamlarımıza" sözü dikkatimi çekti.

Elbette bu ülkede işadamları, istediği siyasi partiye, sivil toplum kuruluşlarına, vakıflara bağışta bulunabilir.

Bu çok doğal.

HDP'nin, neye ya da kimlere hizmet ettiğine bakmadan, araştırmadan ya da tam tersi -kendi ideolojik düşüncesine uygun bulmuş da olabilir (!)- sigara parasını, cebindeki harçlığını son  kuruşuna kadar bağışta bulunabilir.

Asıl konumuz bu değil.

Adana'da da uzun yıllar siyaset ile içiçe hareket etmiş, hatta bir siyasi partiden de aday olmuş bir işadamı da, HDP 'ye gerek maddi, gerekse manevi destek de bulunmuş.

Arap Alevileri kardeşlerimizin hürmet gösterdiği, sözü geçerli hocalara, çeşitli toplantılarda propagandalar yaptırdığı da ileri sürülüyor.

Bu işadamı, Akkapı, Hadırlı, Seyhan, Yamaçlı, Akdeniz, Güneşli, Eskibey gibi Arap Alevilerinin yoğun yaşadığı mahallelerde HDP hatırı sayılır çalışmalara önayak olmuş.

Bu işadamının paralel ile de dirsek temasının olduğu öne sürülüyor.

HDP'nin, Karataş'ta da yaptığı toplantılara rağbet gösterenler de olmuş.

Arap Alevileri kardeşlerimizi etkilemek içinde " DAİŞ Terör Örgütü, siz Arap Alevilerini kesmek için AK Parti'den 2 saat süre istiyor. AK Parti iktidar olursa, DAİŞ elini kolunu sallayarak, Türkiye'ye girer, CHP ve MHP de buna ses çıkarmaz" gibi akılalmaz ciddi bir algı operasyonu yürütüldüğü iddialar arasında.

Sizce bu kadar iddialarla insanları etkileyip, oy uğruna insanların duygularıyla oynayıp, ülkemizi kaosa götürmeye çalışanlar sadece HDP ve bu gibi işadamlarımız mı?

Ne yazık ki sadece onlar değil.

Türkiye'yi zora sokmak isteyen, perde arkasından Türkiye'yi yıkmak için farklı senaryolar üreten bir avuç grubu da unutmamak gerekir.

 

***

HDP'nin barajı geçmesinde yurtdışından gelen oylar da etkili oldu.

Daha önce sol parti olarak CHP'ye oy veren gurbetçilerimizin, bu seçimlerde HDP'ye yüklendiğini görüyoruz.

Aslında yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizden AK Parti yüzde 48, HDP yüzde 21, CHP yüzde 17 ve MHP yüzde 9 oy aldı.

AK Parti; Avustralya, KKTC, Ürdün, Fransa, Hollanda, Almanya, Romanya, Avusturya, Norveç, Danimarka, Belçika, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Lübnan, İran ve Suudi Arabistan'da birinci parti oldu.

HDP; Kanada, İngiltere (Birleşik Krallık), İtalya, Yunanistan, İsviçre, Ukrayna, Polonya, İsveç, Finlandiya ve Kazakistan'da birinci parti olması, çok şaşırtıcı.

HDP'nin; Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre'de yaşayan gurbetçilerimizden yeterli desteği alamadığını görüyoruz.

CHP; ABD, İspanya, Rusya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Çin Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Güney Afrika, İsrail'de birinci parti oldu.

Gurbetçilerimiz, Türkiye dışında ve daha iyi şartlarda yaşadıkları için ülkemizde yaşananları daha iyi görebiliyor.

Türkiye'yi çok zor bir süreç bekliyor.

İnşallah huzur ve refahın üst düzeyde olduğu günlere Türkiye, tekrar kavuşur.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI