Her halinle seni seviyoruz Adana - HÜSEYİN GÜL

11 Temmuz 2017 Salı 16:59

Tam da bu mevsimlerdi. Ağzımızı musluğa dayar, kana kana içerdik. Ne olduysa çeşmelerin tatsız bir lezzette akmaya başladıktan sonra oldu. Allah'ın suyunu parayla satanlar, huyunu da değiştirdiler. Şimdi geçmişinin tarihi geleceğini sırtında taşıyor. Ağaçların şölen dağıtırdı yoldan geçenlere. İnsanlarda hal ve gidiş pekiyi. İki kişiden biri diğerine elini uzatırdı. Sen mi iyiydin acaba insanlar mı iyi.

***

Boşuna işlemedin içimize. Boşuna ‘buraya aitim’ demedim. Nasıl unuturum düşe kalka büyüdüğüm yıllarını. Uçurtmalarımı, telefon tellerine konan kuşlarını. Şapka çıkartan zarafetini nasıl inkar ederim. Şimdi mevsimlerin bile farkında değil kuşların. Yokuşların her gün çoğalıyor. Eğilmeden yıkılmadan yaşamaya çalışıyoruz.

***

Gençleri zehirleyenleri ne güzel üretiyorsun da, tüketilen gençlere yan gözle bakmıyorsun bile. Nasıl bu kadar zalim oldun Adana? Gözün paradan başka bir şey görmüyor artık. Sahne büyük, oyuncular çirkin. Herkes kendi dramını oynuyor aslında. Gölgemizi bile çiğnetiyorsun kalabalıklarda. Saygısız adamlar ordusunun bakışları bile silahlı. Korna çaldı diye kurşun yağdırıyorlar otomobillere. Dokuz doğuruyoruz evimize gidebilmek için.

***

Yüksek binalara bakınca yüzün kızarmıyor mu? Nedir bu beton özlemin, nedir bu ihtirasın? Seyhan Gölü’nü tepeden izleyeceğimiz yerin kalmadı, nefes alıp verişin bile değişti. Dosta düşmana kendini koklatan güller gibisin. Ve hala bütün gerçeklerini bir film gibi seyrediyorsun. Bize yumruğu kaldırmış gibi bakan apartman yığınlarınla, canımıza okuyan trafiğinle, her adımda yakamıza yapışan dilencilerinle ve çoğalan nüfusunla, kendini haklı çıkarmaya çalışıyorsun.

***

Kalmadı dostlukların. Kalmadı ahde vefan! Meleklerin ölmüş de şeytanların bol. Her saat başı bir dostun ihanetine uğruyoruz, o da ayrı mesele. Ama boş ver be Adana. O güzelim hallerin şarkılarda kalmış olsa da... ‘Ağam Adanalı, paşam Adanalı’... Taşın toprağın altın değilse de, altın gibi bir kalbin var hala. Biz seni böyle de seviyoruz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI