Herkes kendi payına düşeni yapmalı - HÜSEYİN GÜL

26 Temmuz 2017 Çarşamba 00:51

Ruh Sağlığı Hastanesi’nin arka tarafında ki mahallede oturan bir şehit ailesinin evinde misafirdim dün akşam. Rencide etmemek adına ismini vermeyeceğim. Yanımda oturan arkadaşlardan biri, “Eskiden özel günlerde gazeteler bağış kampanyaları düzenlerdi. Ülkenin zengin ve yürekli işadamlarına seslenir. Vatandaşın da olabildiğince katıldığı kampanyalar, çaresizliğin çaresi olurdu” dedi. 

***

Haklıydı. Onca şehit var. Dul kalanlar, evlatlarını yitiren analar. Kim ne derse desin, ölüm kesinlikle gariban. İnanmayan şehitlerin nüfus cüzdanlarına baksın. Yaşadıkları evlere, yoksul hayatlarına. Ben gördüm. O insanların çocukları için yapılabilecek tek şey başsağlığı dilemek mi?

***

O acıların gerçek sahibi varsa, o şehitlerin çocuklarının yarınlarına el uzatacak birileri de olmalı. Helalinden kazanan da var, kolay para kazanan da. Futbolcular, şarkıcılar, işadamları. Televizyon ağaları. İnsanların elinde iyilik yapmak için her zaman bir fırsat vardır. Hele böylesine kutsal bir gerçek için.

***

Büyük kulüpler ortak forma bastırmış da gelirini bağışlıyorlar. Bu mu yani? Geçen Ramazan ayında ki görkemli iftar sofralarında caka satanlar, böyle günlerde ortaya çıkmaz mı? Hiçbirimiz canını ülkesine bağışlayan insanlar kadar cömert olamayız ama. Hadi bir şeyleri bölüşelim. Herkes kendi payına ne gerekiyorsa yapsın. Şehitlerin çocuklarının yarınlarını çaldırmayalım bari. Bu yazıyı zenginleri ve kolay para kazananları en duyarsız yerinden vurmak için yazdım sanırım.

***

DOÇ. DR. METE ARTÜRE

Cambridge Üniversitesi'nde kuantum fiziği üzerine çalışan Doç. Dr. Mete Artüre, ölçülmesi imkansız olarak kabul edilen "ışık seviyesinin gürültü ölçümünü" yaparak tarihi bir başarı gerçekleştirmiş. İki yıl geçmiş üzerinden. Bu başarı o zaman bilim dergilerinde manşetten duyurulmuş. Ama şimdiki zamanın içinde bile bizim ülkemizde pek önemli değil. Gazeteci olmama rağmen ben bile bunu birkaç gün önce tesadüfen öğrendim. Çünkü, güzellikleri bile gölgede bırakan karanlık bir zaman diliminden geçiyoruz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI