Hizmete tamam, başıboşluğa hayır - HÜSEYİN GÜL

17 Ekim 2016 Pazartesi 00:52

Kentler, yaşayan birer organizmalardır, tıpkı bir insan vücudu gibi. Nasıl ki, bir insanın herhangi bir organında rahatsızlık varsa, o vücudun bütünü için sağlıklı olduğundan bahsedemezsek, kentler de öyledir. Kentlerin de ana arterlerinde, sokaklarında, caddelerinde, imarında vb. sıkıntı, sorun yaşanıyorsa, o kentin sağlıklı bir kent olduğunu söyleyemeyiz.

Konu şu…

Adana’da her kurum ve kuruluş hizmet için çalışıyor, bu kentin kalkınması için uğraş veriyor. Buna kimsenin itirazı olmadığı gibi bizim de yok. Ama bu hizmetler koordine edilmediği için, büyük bir emek ve zaman kaybına neden oluyor.

Şöyle ki…

Bir ilçe belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi yol, kaldırım, asfalt yapıyor. Bakıyorsunuz, iki gün sonra ASKİ, PTT, Telekom, doğalgaz şirketi gelmiş, aynı yolu, kaldırımı söküyor, kendi altyapısını yapıyor.

Oysa, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi diye bir birim var. Ve her ay periyodik olarak toplanan UKOME’de, kentte yapılacak hizmetler, hayata geçirilecek projeler bir koordinasyon içerisinde alınır. Yani, hangi kurumun hangi gün nereye ne yapacağı, o kurumun yetkilisi veya temsilcisi tarafından UKOME’ye bildirilir. Yol da, kaldırım da, doğalgaz çalışması da o takvime göre belirlenir. Üstelik, bu kurumun aldığı kararların bağlayıcı niteliği olduğunu da unutmadan belirtmeliyiz.

Ama görüyoruz ki, sanki Adana’da UKOME çalışmıyor. Her kurum kendi kafasına göre iş yapıyor.

Biz, Adana’da kurumların hizmetlerini koordine ettiğimiz zaman, hem emek ve zaman israfının önüne geçmiş olacağız hem de sağlıklı bir kent kimliğine büyük ölçüde kavuşmuş olacağız. Bunu başarmak çok mu zor!..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI