İklim mültecileri ve tahıl üretimimiz - HÜSEYİN GÜL

14 Kasım 2017 Salı 09:56

İsveç’te yüksek lisansını tamamlayan Türk akademisyen Emine Karakitapoğlu’nun, İsveçli bir akademisyenle yaptığı çalışma, ülkemiz ve dünya açısından iç karartan bir tablo sergiliyor.  Karakitapoğlu’nun çalışmasına göre bir zamanlar, tarımda kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olarak tanımlanan Türkiye’nin, 2050 yılında tahıl üretiminin yüzde 20 oranında azalacağını öngörüyor.

İşin daha kötüsü....

Yeni bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. “İklim mültecileri”... İklim değişiklikleri sonucu, 2050 yılına kadar dünyada 200 milyon insanın ülkelerini terketmek zorunda kalacakları vurgulanıyor.

Küresel ısınmanın, iklim değişikliklerinin zirve yaptığı günümüzde, gelişmiş ülkeler, tüm anlaşma ve sözleşmelere uymazken, yerküremizi büyük bir tehlikenin beklediğini, Emine Karakitapoğlu’nun bu çalışmasından bir kez daha anlıyoruz.

Artık, herkes dünyayı bekleyen tehlikenin farkına ve bilincine varmalı. Sadece varmakla kalmamalı, her türlü önlem hiç zaman kaybetmeden alınmalıdır. Biz ülke olarak da kendi önlemimizi almalıyız. Bırakın 2050 yılını, bugün bile saman ithal eder konuma düştük. Bugün 80 milyona dayanan nüfusumuz 2050 yılında daha da artacak. Buna bir de yüzde 20 azalma yaşanacağı öngörülen tahıl üretimimizi eklersek, ortaya çıkacak tabloyu şimdiden tahmin etmek hiç zor olmasa gerek.

Oysa...

Dünyamımız kaynakları, bağrında barındırdığı 8 milyar insana yeter de artar bile. Yeter ki, gözü doymak bilmeyen kapitalist ülkeler, sırf kendi çıkarları için dünyayı mahvetmesinler...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI