İnsanlığın intiharı: Teknoloji - HÜSEYİN GÜL

27 Ocak 2017 Cuma 09:16

İnternette gezinirken karşılaştım bu bilgiye. Dünyanın 7 milyarlık nüfusunda 2 milyar kişi teknolojiye sahipmiş. 2020 yılında bu rakamın 5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunu dünyanın gelişimi saymak mantıklı. Yetkililere göre, dünyanın problemlerini çözmek için gerekli insanları internet ortamında bulabilmek mümkün görünüyor. Dünyanın gözü herkesin üzerindeyken! Peki, ya açlık ve sefalet? Çin'de kimyasal maddelerden oluşan sahte pirinç üretildi. Organik olmayan bir dünyada, genleriyle oynanmış gıdaları tüketirken. Kanserin ve bilumum hastalıkların bu denli çarpıcı biçimde istiap haddini aştığını gördüğümüz halde hiçbir şeyi sorgulamazken. Çin'in ürettiği pirinçleri bizlerin yemeyeceği ne malum!

***

Ekonomi derslerinin coğrafya derslerini solladığı bir dünyamız var artık. Toprakların değil paranın hesabı makbul. Teknoloji dünyayı parmağında oynatıyor. Bunu şimdi garip bir espri olarak alabilirsiniz ama geleceğin dünyasında kim bilir bir pirinç tanesine kaç cep telefonu alabilecek insanlar?

***

Tabiatın bizlere söylediklerini duymazlıktan geliyoruz. Teknoloji rüzgarıyla ancak kirli çamaşırları kurutabilirler. Gerçekleri dalgalandırmak gelecek program. Pirinç suda yetişir. Kimyasal formüllerde değil. Tehlikeli anonslar eninde sonunda gerçeğe dönüşecektir. Gelecek zamanlar için maalesef endişelenmemiz gerekiyor. Bu iştahlı ve ihtiraslı koşuda bir damla suya özlem duymayacağımız. İçinde kimyasal olsa da, pirincin taşını ayıklamayacağımız ne malum!

***

Hayat ihtiyaç molası vermeyecek kadar hızlı geçiyor artık. Teknolojik dünyada var olanların, neleri yok ettiğini görmemek de acı bir gerçek. Zenginliğin görkemine güç katan kan ve para kokan savaşların ve dünyanın yarısından çoğunun aç olduğu gerçeğinden ne haber! Durum böyleyken. Teknolojik gelişimin intiharımız olmadığı ne malum. Günde 7 milyon ekmeğin çöpe atıldığı bir ülkede, tarımın kıyamet günleri için sakladığımız tohumlarımız var mı? GDO'su bozulmamış! Kuruyan toprağa "bana mısın" demeyecek! Bire bin verecek. Sadık tohumlar!.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI