İnsanlığın pusulası - HÜSEYİN GÜL

4 Mart 2017 Cumartesi 01:53

Dün gece belgeselde izledim. Kuşlar için bir araştırma yapılmış. Buna göre, kanatlı dostlarımızın iki tane iç pusulası var olduğu ortaya çıkmış. Biri dünyanın manyetik alanına ayarlı, diğeri yıldızlara. Yıldızların etkisinde kalınca, yüreklerinin götürdüğü yere gidiyorlar. Manyetik alana girince zıt yönlere. Kuşları anlattık. Gelelim puştlara. Onlar için bir araştırma yapılmasına gerek yok. Pusulaları belli.  Onlar insanlara pusu kuracakları yerlere giderler. Yetim, öksüz, kadın, engelli hiç fark etmez. Yeter ki paranın kokusunu alsınlar! 
***
Uçan kuşlar gibi yaşamayı istemeyenler için böceklerle haşır neşir olmak utanılacak bir yolculuk sayılmaz. Onlarda sevgiler yalandır. Çiçekler plastik. Başı dik yürüyen insanları sevmezler. Pusulası sanal alemi gösteren yeni düzen yolcuları vardır. Gözleri zarafet ve demokrasiye kapalı. O yüzden lisan sorunları mevcuttur. İnsanların üzerine çamur sıçratmayı pek severler. Sloganları da "Bırakın kötülük kazansın!" 
***
Yoldan çıkmayı kazanç sayanların pusulası da bellidir. Akşamları hazır yemek, sabahları kimleri söğüşleyeceğini düşünmek. Müşteri portföyleri inanılmazdır. Vicdanının sesini susturup, haysiyetsizliğin pusulasını kullananlar vardır. Onların rehberliğinde çocuklar zehirlenmekte, kadınlar öldürülmekte, uyuşturucu patlaması yaşanmaktadır. Kazanmamız mümkünmüş gibi o puştlarla mücadele ederiz ya, onların pusulasında çok güçlü sinyaller vardır. Gün geçtikçe palazlanırlar. 
***
Bazen yolculuğun sonunda ağlama sesleri duyulur. İnsanların başına kötü şeyler gelince, "Kader ağlarını örüyor" deniyor ya. Kaderin işi gücü yok da insanlara ağ mı örecek? İnsanlar başlarına çorap örenlerin suçunu kadere atarak hiçbir yere gidemezler! O yüzden aynalı pusulalar hizmettedir. Masallarla süslü pusulalar vardır. İnsanlar gideceği yeri bilmesin diye. Buna karşılık, insanların nereye taşındıklarını gösteren gerçek pusulalar da vardır. Geleceğin yarattığı korku, geçmişin bıraktığı izleri silmesin diye. Kuş taklidi yaparak kendilerini saklayanlar vardır ki, en tehlikelisi onlardır. Onlar yasa tanımaz. Yerçekimi yasalarını bile. O yüzden para onları çeker, onlar parayı.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI