İnsanlığın sonu: Teknoloji - HÜSEYİN GÜL

3 Mart 2017 Cuma 01:12

Türkiye’de teknolojiye uyum sağlamak zaman alan bir süreç. Geçmişe dönüp bakalım. Televizyon icat edildiğinde, dönemin yaşlı insanları "şeytan icadı" demişler. Küçüklüğümde, televizyon izlemeyi idrak ettiğim ilk günü hatırlayorum da, bana sihir gibi gelmişti. Ama cep telefonu ve bilgisiyarlarlardan sonra, teknolojinin düşman zırhlıları olabileceğini anladığımda artık vakit geçti artık. Evlerimizdeki sırları bile ele geçirdiklerini öğrendikten sonra ve hatta kalleş bir silah olduğu belgelendikten sonra bunu anladım. 
***
Teknolojinin insanlık adına bir halta yaramadığını en iyi biçimde doğal afetlerde görüyoruz. Yollardaki sefaletimizi görüntülemek mi mesele? Teknolojinin bizlerden aldıklarıyla verdikleri arasındaki uçurumda geleceğimiz bir kırık dala tutunmuş desem sanal alemin kalbi kırılır. Tutanacak başka dal bulsunlar ne yapalım.
***
Bu dünyada modası geçmeyen tek şey insanlıktır. İnsanlık için baktığını görebilen bir çift göz ve vicdanlı yürek yeterli. Evlerindeki battaniyeleri soğukta üşüyen sokak köpeklerinin ve kedilerinin üzerine örten insanlar, eski Yeşilçam filmlerinin unutulmaz karakterleridir. Yazlık sinemalardan gelen çocukluğun eserleri. Onlarda insanlık hiçbir zaman ölmez. Her birinin göğsünden sabahları kuşlar havalanır da, teknolojiden daha anlamlı yolculuklara elçilik ederler. Güneşe doğru.
***
O yüzden kedilerin ve köpeklerin üzerini evindeki battaniyeyle örten sıradan bir ev kadınını, sanal alemde milyonlarca izleyicisi olanlara tercih ederim. Erdem sahibi olan insan, canlıları koruyan ve toplumsal kavga verendir. Kendi marka değerini üreten değil.
***
Yağmurun ve soğukların trajik tarafına takılan bir çocukluğun eseriyim. Yaşadığım coğrafyaya hükmedemez ama yine de kar tanelerini sevmem, işgalcidir, sessiz sedasız bütün şehri ele geçirirler. Üstelik sevimli görünerek yaparlar bunu. Aynen teknoloji gibi. Hayatın mikroplarını öldürmek için sadece kar yağışının yeterli olduğuna inansam biraz severdim belki. Benim sevgilim güneş. Işığın kendini göndere çektiği yer..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI