İnsanlık evden kaçtı - HÜSEYİN GÜL

9 Şubat 2017 Perşembe 09:53

Çıldırmamak elde değil. O kadar aklımısın almadığı olaylarla muhatap oluyoruz ki, gerçekten zıvanadan çıkıyoruz. Fakat anlıyorum ki, insanların sağlığını ve huzurunu bozmayı ilke edinen insanlar oldukça, kendimizi deli etmenin yararı yok. Aklımıza mukayyet olalım yeter! Çünkü delilerin hiç sevmediği insanlar akıllı geçinenlerdir. Klavyeler arasında inşa edilen sanal evren sosyal açlığı doyuruyorsa nefret sofralarında yer bulunmaz. O yüzden insanların genetik şifresinin bozulma ihtimali, domateslerden aşağı kalır değildir.

***

Akıllarıyla bin yaşayanlar var. Evlere girerken yakalanan hırsızların savunmalarına bakın hele! "Vicdanım izin vermedi, çaldığım malları geri getirirken, beni yakaladınız" Demokrasinin böyle adamları korumasına değil, oemokrasinin bizleri aptal yerine koymasına yanıyoruz! Desem ne fayda! Toplumu yozlaştırmanın bütün kapıları açılırken, artık her şey çok basit. Sanatçı diye gerçekten sanat icra edenlere denirdi. Şimdi televizyon tarafından arkadan iteklenen soytarılara ve kalbi farklı yerlerinde atan kadınlara deniyor. "Bugünün oyuncu ve şarkıcı yıldızları, dünün Erol Taş'ının tırnağı bile olamaz!" Desem ne fayda!

***

Parktaki yaşlı insanların neden konuşmadığını sorgulamaya gerek kalmadı. Onların her sabah suladıkları çiçeklerden başka konuşacak kimseleri kalmadı çünkü. İşte hayatın gerçeği. Güzel bir genç kızı yaşlı bir adamla evlendirmek istiyorlardı da, kız karşı çıkıyordu. Teyzesi kızla konuşmaya karar verdi. "Bak kızım" dedi "Sana 1 milyon dolarlık çek verseler tarihine bakar mısın?" "Bakmam" dedi kız, ertesi günü evlendi. Bir kambura sordular. "Kendi kamburunun düzelmesini mi istersin, yoksa başkalarının da senin gibi kambur olmasını mı?" Adam hiç düşünmeden cevap verdi. "Başkalarının da benim gibi kambur olmasını." Neden? "Onların şimdi bana baktıkları gibi bakılmayacağını öğrenmeleri için."

***

Bize lazım olan insanlık. O da evden kaçtı, kendisinden haber alınamıyor! İhtimaldir ki! Ya parayı buldu, Ya ekranlarda arayı buluyor! Allah'ın insanlara bahşettiği en değerli gerçektir vicdan. Bu ülkede adaletli ve vicdanlı binlerce insan gördüm. Ama günümüzde vicdanın parayla değiştirildiğini de gördüm. Dini imanı para olanların insan olmaktan utanmadığını, sadece güzel bir evde yaşayabilmek uğruna, ruhlarını sattıklarını...

***

Ben bu topraklarda özgürlük için canını veren yiğit insanları gördüm. İnsanlık davalarının sanıkları, darağacına giderken bile boyunlarını eğmediler. Bu televizyonlar bu gazeteler için, ucuz bir magazin ünlüsü kadar bile değer bulmadılar. Onlar sadece yürekli insanların kalbinde yaşıyorlar. .

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI