İşsizliğin başkenti Adana ve bazı gerçekler - HÜSEYİN GÜL

21 Ekim 2016 Cuma 00:56

 Türkiye İş Kurumu, Adana’da 5. İstihdam ve İnsan Kaynakları Etkinliği düzenledi. Amacı, iş arayanla işyerini buluşturmayı amaçlayan etkinlik gerçekten ilginçti.

Nasıl mı?

Anlatalım…

Adana, Türkiye’de işsizlik rakamlarının en fazla çıktığı il olarak gösterilir. Şırnak’tan sonra ikinci konumda idik. Tabii Şırnak’ın nüfusu ile Adana’yı kıyaslarsanız, tablo tersine döner.

Yani, Adana “işsizliğin başkenti” olarak nitelenirken, söz konusu etkinlikte, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya’nın rakamlara dayalı olarak verdiği bilgi, durumun tam tersi olduğunu gösteriyor. Uzunkaya, İŞKUR’a göre Adana’daki işsiz sayısının 80 bin olarak gözüktüğünü açıklarken, buna karşın işverenin 40 bin eleman aradığına dikkat çekiyor.

Konuyu, Adana Valisi Mahmut Demirtaş daha somuta indirgeyerek, “"Bugüne kadar benden iş isteyen vatandaşların büyük bir kısmı ya iş beğenmiyor ya da nitelikli bir iş gücü değil” diyerek, noktayı koyuyor.

Peki, Adana bu durumda nasıl “işsizliğin başkenti olabilir!”

Sorun, çalışmadan, yan gelip yatarak, rahat para kazanma anlayışımızda yatıyor olmasın…

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI