İyilik ve güzellik herkese nasip olmaz - HÜSEYİN GÜL

8 Mart 2017 Çarşamba 10:20

Adalet önünde hesap vermeye başladılar. Onlar konuştukça ne oldukları ortaya daha net çıkıyor. Mahkeme tutanaklarına yansıyan kayıtlar ibretlik. FETÖ örgütünün elemanları itiraf ediyor. "Oruç tutardık ama elimizde suyla dolaşırdık" İkiyüzlü sergilerde yalanları bile renklendirmek utanç verici değilse nedir? Oruç tutana da tutmayana da saygı duymak varken, oruç tutmayanların gönlüne girmek için soysuz bir gösteriye soyunmanın getirisi nasıl bir şeydir?

***

Bunlar kendi uyutma servisini kuranlardır. Sözde ortak akıl, özde maskeli balo. Erdemli bir yolda yürümek varken, kansız bir gösteri sanatı. Ama gençlerin sınav sorularını çalmayı bile gurur sayanlar, yargıyı ele geçirip Allah'ın adaletini de, toplumsal yasaları da reddedenler, cinayetlerinde uzak ara önde olmaktan gurur duydular. İyilik ve güzellik herkese nasip olmuyor.

***

Bazen soruyorum kendime neden böyle rollere soyundular? Darbe yapmak nerden çıktı? Cevabı basit. Kendi devletlerini kurmak için. Ülkeyi yağmalamak için. Daha çok para ve inşa ettikleri yalan cennetin üzerine katlar çıkmak için. Geçen ay sonu bir arkadaşımın babasını toprağa verdik. Hayatı boyunca kötülükten uzak durup, kendi halinde yaşamayı onur sayan, küçük bir evde ömrünü tamamlayan bir hayat işçisini. Hayatını başrol oyuncusu gibi yaşamadı. Zaten hiç rol de yapmadı. Ömrünün başıyla sonu arasındaki yolculuğun hesabını kendisi verecek. Ama hakkımızı helal ederken hepimizin ağzından çıkan "Helal olsun" haykırışı çok şeyin ifadesidir.

***

Hayatını pahalı ciplerle hava atmakla geçirenlerin son yolculuğu, eskimiş trenlerdeki yolculardan görkemli olmayacak. İnsanların giderken arkalarında bıraktığı maskelerin değil, insanlığın lüzumu olacak. Dini istismar etmeyen, kimsenin hakkını yemeyen, çocukların sınav sorularını ve geleceğini çalmayan namuslu insanları yolcu ederken, onları bekleyen meleklerin seslerini duyabiliriz. Bunun huzuru çok şeyin bedelidir. Hamarat bir karıncanın bu dünyada insanlığa verdiği ilham, elindeki suyla, kendine biçtiği rolle insanları kandırdığını zanneden haramilerin yanında nasıl da kutsaldır. Namuslu insanların yüreğinde taşıdığı bir definedir insanlık. Ve onun hiçbir sahte filmde rolü yoktur.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI