Kaç yıl avuttu felek - HÜSEYİN GÜL

21 Mayıs 2017 Pazar 16:55

Son zamanlarda ofisin müdavimi oldu. Başımızın üzerinde yeri var. Aynı zamanda şair olan radyocu ağabeyim Ali Taçoğlu, geçen gün yine bilgisayar başında görünce beni, "Biraz komik şeyler yazsana" dedi. "Nasıl yani?" dedim. "Güldür bizi" dedi. "Anam ağlıyor seni okurken"

***

Klavye başında kelimeleri tıraş ediyorum. Gömleğini ütülüyorum cümlelerin. Kahvesini ısmarlıyorum öznelerin. İçimdeki sessiz harflerin karşısında tek sıra halinde yürüyor gerçekler. "Komik olma" dedim Ali ağbi, "Herkes bize bakıyor"

***

Ali ağbi o gün konuştukça açıldı. "Mesela" dedi, "Suyun çeşmelerden içildiği yılları falan yazıyorsun ya..." "Eee" dedim. "Onlar komik geliyor bana." "Neresi komik?" diye sordum. "Çeşme mi kaldı. Nedir bu teknoloji düşmanlığın?" "Bırak" dedi, "Bebekler elektronik beşiklerin tadını çıkarsın." "Sen görmedin onlar görsün"

***

Gördüklerinin değerini ne de çabuk unutmuş. "Ben kuşların sesini dinleyerek huzur buluyorum" dedim. Sustuk ve işim bitince ofisten birlikte çıktık. Kırmızı ışıkta geçerken yüzü kızarmayan adamlar vardı, ikimizin de göz hizasında. Oralı olmadı. "Sen boş ver bunları" dedi. "Transferde ne haberler var?" Bir kahkaha attı. Anlatmak istediklerimle, karşımdaki insanın anlamak istedikleri farklıyken. "İstediğin bütün yalanları transferde bulabilirsin" diyerek, onu kendi kulvarında bıraktım.

***

Bir hayal biletçisi olarak, şimdiki zamanın içinde demode kaldığımı bildiğim içindir ki, ben de yalnızlığın patikasında geçmişe doğru yürümeye başladım. Dilimde unutulan şarkılardan biri. "Dil şad olacak diye kaç yıl avuttu felek."

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI