Kadın eğitimde de istihdamda da siyasette de yok - HÜSEYİN GÜL

7 Aralık 2017 Perşembe 13:07

Dünyada savaşların, iç çatışmaların vurduğu kadınlar, yoksulluğun da en ağır bedelini ödüyor. Kadınlar açısından ülkemizde de tablo pek iyimser değil.  Her gün kadın cinayetleri, tecavüzler, şiddet ve tacizle sarsılan kadınlar öte yandan eğitim ve istihdamda da büyük sorunlar yaşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri de bu durumu gözler önüne seriyor. Ülkemizde Ağustos 2017 verilerine göre, 2 milyon 260 bin kadın ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor. Her 10 genç işsizin 6’sını kadınlarımız oluşturuyor. TÜİK’in bu verilerine karşın, TEPAV’ın ayrı bir raporu da karamsar tabloya bir başka boyut getiriyor. Buna göre genç kadınların işsizliğinde önemli pay işverenin tercihi. İşverenin bu tercihine ise, kadınların sahip olduğu haklarda yapılan yasal düzenlemeler büyük etken oluşturuyor.

Yani, ülkemizde devlet, kadınların haklarını yasal düzenlemelerle koruma altına alırken,  işveren kendisine maliyet getirecek düşüncesiyle, istihdamda kadını tercih etmiyor.

5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkı ile Kadın Hakları Günü’nün kutlandığı şu günlerde, karşımıza çıkan bu tablo hepimizi üzmeli ve derinden düşünmeye sevketmelidir.

İstihdam eğitime eğitimden siyasete kadar gözardı edilen, ikinci plana itilen kadınlarımızın daha iyi koşullara kavuşmaları aslında, ülke ve millet olarak topyekün kalkınmanın, gelişmenin de anahtarıdır. Bunu yolu da kadının siyasette ağırlığını hissettirmesinden geçiyor.

Ancak erkek egemenliğinde olan siyaset mekanizması da, parti tüzük ve programlarına “kadın kotası” koymasına karşın, bunu bile hayata geçirmekten imtina ediyor. Dolayısıyla, kısır döngü dünden bu bugüne devam edip durmaktadır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI