Kahvehanede referandum sonrası - HÜSEYİN GÜL

20 Nisan 2017 Perşembe 16:37

Referandum öncesi, nabız yoklamak amacıyla girdiğim kahvehanede geçen diyalogu yazmıştım. Önceki akşam şehrin arka sokaklarına yine düştü yolum. Bu kez başka bir kahvehaneden içeri girdim, sanki sancılı insanlar mekanı. İnsanlar ölen bir günü yolcu ediyor gibiydi. Çoğunun gözlerinde hayat küçülmüş, rengi kaçmış bir ömür. Kendime çay söyledim.

***

İskambil ve okey oynamayanlarla kısa bir tanışma faslından sonra, "Seçim bitti. Ne bekliyorsunuz?" diye sorarken, muhabbet kapısını aslında laf olsun diye açtığımı onlar da biliyordu. Biri hemen cevap verdi. "Öncelikle istikrar bekliyorum" dedi. "Hükümetin yarım kalan projelerini tamamlamasını." Bir başkası, "Gerçek bir Anayasa bekliyorum" dedi. Hırsızların korunduğu yasaları örnekledi ve noktayı koydu. "Babalar gibi yönetilmekten bıktık."

***

En şaşırtıcı cevabı okumuş olduğu her halinden belli olan bir adamdan aldım. "Eskiden yargısız infazlardan çekerdik, şimdi sorgusuz infazlardan çekiyoruz. Bunu değiştirecek bir sistem bekliyorum." Şaşırtıcı cevaplar almakla, doğru bir mekana girmek arasında kendi şansımı yokladım. Bu kez kendime gülümsedim.

***

Şifresiz bir sınav sisteminde katıksız barışa ve kardeşçe yaşama uzanan dilekleri vardı hepsinin. Liderlerin hoşgörüsünün tavan yapacağı bir dönem istiyorlardı. Bir kıraathaneye değil, bir kütüphaneye geldiğimi düşündürecek cevaplar. O insanların, kıraathaneye ilk girdiğimde, ne bugünde gözleri, ne yarında umutları olduğunu düşünmüştüm. Oysa onlar konuştukça, kendine saklanmış zamanın kapılarının açıldığını fark ettim. Onlar, pas tuttuğu sanılan kilidin anahtarları. Ya da sahaflardaki değerli kitaplar. Bakmayın bu toplumun suskunluğuna. Bilinmelidir ki. Bu ülke düşünen devler ülkesi. Kendilerine saklanmış. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI