Karataş Yine Gündemde - HÜSEYİN GÜL

7 Haziran 2017 Çarşamba 17:06

Son zamanlarda hayvan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Adana iline bağlı Karataş ilçesi, iki gün önce yaşanan zehirleme vahşeti ile yeniden gündeme taşındı. Peki, sokaklarda açlığa ve susuzluğa terk edilen ve yaşam savaşı veren bu masum hayvanları kim ve neden öldürüyor? Şu Mübarek Ramazan ayında zavallı hayvanları tarım ilacı ile zehirleyip saatlerce acı çekerek ölümlerine neden olanlar kim veya kimler? Aç bir canlıyı doyurmanın en büyük sevap sayıldığı şu mübarek ayda, yaratanın yarattığı ve benim sessiz kullarım dediği zavallı hayvanlara bu zulmü reva görenlerin vicdan duygusu taşımadığına inanıyorum.  Yüce yaratanın yarattığı her canlının yaratılış nedeni vardır. Gökteki uçan kuştan, yerdeki karıncaya kadar tüm hayvanlar bir amaca hizmet için yaratılmıştır.

Peki, bu acımasızlığı yapan insanlarımız nasıl bu kadar vicdansız olabiliyor?

Bir canlının yaşam hakkını yok etme hükmünü kendince nasıl verebiliyor. Allah’ın yarattığı her şey güzeldir ve O’nun engin sevgisiyle yaratılmıştır. Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde ifadesini bulmuştur:

“O ki yarattığı her şeyi güzel yaratmıştır.”

 “Hayvanları da O yaratmıştır.”

Kur'an-Kerim ekolojik sistemin önemli üyeleri olan hayvanları, “ümmet” olarak isimlendirmektedir. En’am suresinin 38. Ayetinde;

"Yeryüzünde yürüyen her türlü hayvan ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi, ancak sizin gibi toplum yani birer ümmettirler. Onların da durumları, rızıkları, ecelleri yazılmıştır. Biz kitapta tek bir şeyi bile ihmal edip, eksik bırakmadık. Sonra onlar Rablerinin huzuruna toplanacaklardır." Demektedir.

Aslında doğal güzellikleri ile bahsedilmesi ve gündeme gelmesi gereken Karataş ilçesinin sürekli olarak sokak hayvanlarına yönelik yapılan katliamlar ile anılması gerçekten üzücüdür. Umarız Karataş Belediyesi bir an önce iyileştirme çalışmalarını başlatarak sokak hayvanları sorununa çözüm getirebilir. Bu Karataş İlçesi için önemli bir adım olacaktır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI