Karşılıksız iyilik - HÜSEYİN GÜL

3 Şubat 2017 Cuma 17:55

Sosyal medya, muhtaca yaptığı yardımları fotoğraflayıp paylaşanlarla doldu. Garip teyzeme elinde poşetle poz verdirmişler. Başı öne eğik, hafif mahçup. Poşetin içindekini belki geri alırlar diye itiraz edememiş. Rencide olmayı, açlığına yenilmiş. Besbelli. Adına sevaplar yazılsın diye iyilik yapmanın bir anlamı varsa onun adı gösteriştir. Karşılıksız iyilik yapmaktan daha asil bir insani tavır olamaz. Çünkü hayatın fısıldadıklarını duymak, yaptığı iyiliği duyurmaktan bin kere kutsaldır. Sessiz iyiliklerde gözü olmayanların, karşılıksız iyiliklerde de gönlü yoktur çünkü. Ne güzel bir sözdür o. "İyiliği çiçeklerin saçtıkları koku gibi yapmazsan o iyiliğinin hayrı yoktur!" Ve ne kötü bir sözdür o. "İnsanlar yaptıkları iyilikleri pahalıya satarlar!"

***

Karşılıksız iyilik sebep ve sonuç duygusunun dışındadır. Gökyüzü insanlara şefkatle bakarken, bazı insanlar yoksul insanlara ucube gibi bakıyorsa. Hayat bazen bir fırına girip, ihtiyaç sahibi insanlar için iplere asılan yüzlerce ekmeğin yerine ulaşacağını düşünüp huzur bulmaktır. O ekmeklerin parasını ödeyenin kim olduğunun ne önemi var.

***

İyilik, dünyanın gerçeklerine de sahip çıkmaktır. Bir insanın, sokağındaki bir ağaç gölgesinin, karanlık adamların gölgesi olmaktan değerli olduğunu anlaması için, iyi biri olması gerekir. İyi bir insanın kendi ihtiyacı olanı bile dağıtacak kadar cömert olması onun asaletidir. Buna iyiliğin görkemi denir. Karşılığı da inanılmaz bir huzurdur.

***

Başkalarının çiçeklerini sulamaktır hayat. Başkaları onun çiçeklerinin kökünü kurutsa da. Acımasız dünyanın unutturmaya çalıştıklarını her zaman hatırda tutmak insanlığın yasasında vardır. Ama hak yemenin iyilik yapmaktan çok daha değerli olduğunu öğreten teknolojinin evrim projesi amacına ulaştı. Zenginler gözlerini doyursa, ihtiyaç sahibi insanları görebilirdi. Ama sevmek denen bir duyguyu bile reddedip, doktorasını kötülük üzerine yapanlardan karşılıksız iyilik beklemek nafile artık!

***

Para var ya para. Ahlakı bozan para gökyüzünün emirlerini bile unutturur. Eski güzelliklere yazılmış mektuplar yerine ulaşmaz olur. Karşılıksız iyiliklerin yerini, karşılıklı kötülüklerin aldığı bir dünyada "niye böylesiniz?" diye sorsak. Bizim sorumuz günah sayılır. Onların ki hazır sevap!.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI